Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2020, 19:01

Šefčovič pre HN: Slovensko má veľkú šancu preinvestovať dva rozpočty

Musíme vyvinúť maximálne úsilie, lebo času je málo, hovorí podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič o novom európskom projekte obnovy.

Ako Komisia stanovila sumu 750 miliárd eur určenú na obnovu európskeho hospodárstva?
Je to v podstate nadstavba ku klasickému sedemročnému rozpočtu v objeme 1 100 miliárd eur. K tomu treba pripočítať ešte tých 750 miliárd na štvorročné obdobie. Hovoríme o tom ako o balíku obnovy a táto suma predstavuje palebnú silu, ktorá reaguje na bezprecedentnú krízu, ktorú máme dnes v Európe. Je to vlastne ďalší krok po tej veľmi silnej akcii zo strany Európskej centrálnej banky a po tom, čo sme už viac ako 540 miliárd eur naliali do rôznych schém na kurzarbeit a podporu podobných projektov. Teraz by sme chceli kombináciou klasického sedemročného rozpočtu s nástrojom Nová generácia EÚ jednak ukončiť toto krízové obdobie, jednak naštartovať rast a hlavne dramatickým spôsobom zmodernizovať európsku ekonomiku.

Očakáva teda EK, že práve modernizáciou a zrejme aj investíciami by malo dôjsť ku krátkodobému, ale aj k dlhodobému obnoveniu ekonomického rastu?
Bude to unikátna príležitosť nielen pre Európu, ale aj pre Slovensko na transformáciu ekonomiky pre požiadavky 21. storočia. Aby to bola ekonomika zelená a udržateľná. Aby sme čo najviac využívali digitálne technológie a aby sme sa z tejto krízy poučili a vytvorili ekonomiku oveľa odolnejšiu voči budúcim krízam. Takto to bolo aj predstavené a takto je to aj vnímané dramatickou väčšinou členských krajín. Zároveň je to filozofia, s ktorou pôjdeme do ďalších rokovaní.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.