Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2020, 15:54

Rekordný prepad v Spojených štátoch. Spotrebiteľské výdavky prudko klesli

Spotrebiteľské výdavky sa podieľajú viac ako dvoma tretinami na celkovej hospodárskej aktivite v USA.

Rekordný prepad v Spojených štátoch. Spotrebiteľské výdavky prudko klesli
Zdroj: Reuters

Spotrebiteľské výdavky v Spojených štátoch sa v apríli kvôli koronakríze prepadli o 13,6 percenta. To predstavuje najprudší pokles v záznamoch, ktoré siahajú do roku 1959.

Vyplýva to z dnešných údajov amerického ministerstva obchodu. Spotrebiteľské výdavky sa podieľajú viac ako dvoma tretinami na celkovej hospodárskej aktivite v USA.

​Koronakríza ťažko zasiahla podnikateľský sektor a vyvolala rozsiahle prepúšťanie. Dnešné údaje o spotrebiteľských výdavkoch podľa agentúry Reuters podporujú očakávania, že najväčšia ekonomika sveta by v druhom štvrťroku mohla utrpieť najprudší pokles od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

Prepad spotrebiteľských výdavkov v apríli zrýchlil z revidovaných 6,9 percenta v predchádzajúcom mesiaci. Prekonal tiež očakávania analytikov, ktorí v ankete Reuters predpovedali pokles 12,6 percenta.

Vo štvrtok ministerstvo oznámilo, že hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov sa v prvom štvrťroku v prepočte na celý rok znížil o päť percent, najviac od finančnej krízy v roku 2009.

​V druhom štvrťroku sa čaká ešte oveľa výraznejší prepad. Šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell tento mesiac napríklad varoval, že v druhom štvrťroku by HDP mohlo v dôsledku koronavírusu klesnúť o viac ako 30 percent.

Miera nezamestnanosti v USA sa v apríli vyšplhala na 14,7 percenta, teda najviac od veľkej hospodárskej krízy. Rad ekonómov podľa agentúry AP predpokladá, že v máji miera nezamestnanosti prekročí 20 percent.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.