Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2020, 12:09

OPEC a Rusko sú blízko kompromisu. V hre je predĺženie obmedzenia ťažby

Analytici sa domnievajú, že vyhliadky na dohodu aliancie OPEC+ o pokračovaní ťažobných obmedzení, by mali podporiť rast cien ropy.

OPEC a Rusko sú blízko kompromisu. V hre je predĺženie obmedzenia ťažby
Zdroj: Reuters

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a Rusko sú blízko ku kompromisu o predĺžení súčasnej dohody o znížení ťažby. Uviedli to zdroje z tzv. aliancie OPEC+, ktorú tvorí ropný kartel a jeho spojenci, významní svetoví producenti ropy na čele s Ruskom.

Aliancia OPEC+ zvažuje zvolanie najbližšej schôdze na štvrtok, na ktorej by sa podľa jedného z delegátov malo diskutovať o predĺžení súčasných ťažobných obmedzení o jeden až tri mesiace. Aprílová dohoda veľkých producentov počíta totiž so zmiernením škrtov od júla.

Doterajšie limity na ťažbu sa pritom ukázali ako efektívne. Ceny ropy minulý mesiac stúpli o takmer 90 percent, čo bol rekordný zisk, keďže znížená ponuka pomohla vybalansovať pokles dopytu po rope po vypuknutí pandémie nového koronavírusu.

Analytici sa domnievajú, že vyhliadky na dohodu aliancie OPEC+ o pokračovaní ťažobných obmedzení, by mali tento týždeň podporiť rast cien ropy.

​Skorší termín rokovaní poskytne skupine väčšiu flexibilitu pri zmene súčasných výrobných limitov, keďže producenti zvyčajne rozhodujú o svojich plánoch na júlové dodávky ropy v prvom júnovom týždni. Skupina preferuje krátkodobé dohody o limitoch, pretože sa situácia na trhu s ropou sa rýchlo mení, informoval zdroj.

Aliancia, ktorá zahŕňa 13 členov OPEC a ďalších 10 veľkých producentov, dosiahla podľa zdrojov 92-percentnú zhodu.

Členovia OPEC+ sa v apríli po zdĺhavých rokovaniach nakoniec dohodli na znížení ťažby o 9,7 milióna barelov denne do konca júna.

Ropný kartel sa domnieva, že najväčší pokles dopytu po rope bude vykázaný v súčasnom štvrťroku apríl - jún. Aprílová dohoda počítala so zmiernením obmedzením na ťažbu od júla, a to na 8 miliónov barelov/deň do konca tohto roka a následne na 6 miliónov barelov/deň do konca apríla 2022.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.