Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2020, 09:21

Počas finančnej krízy sa recesii vyhla. Teraz do nej padá prvýkrát v tisícročí

Austrália bola jedinou krajinou z OECD, ktorá sa vyhla recesii počas globálnej finančnej krízy.

Počas finančnej krízy sa recesii vyhla. Teraz do nej padá prvýkrát v tisícročí
Zdroj: Reuters

Austrálska ekonomika vykázala v prvom štvrťroku pokles v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi o 0,3 percenta. Na vine boli lesné požiare, sucho a počiatky šírenia koronavírusu. Podľa štatistikov to bol prvý pokles hrubého domáceho produktu (HDP) po deviatich rokoch.

​Očakáva sa, že kvôli dopadom opatrenia na obmedzenie šírenia epidémie klesne ekonomika ešte viac v druhom kvartáli, a krajina sa tak po 29 rokoch prepadne do recesie.

Zatvorené obchody

Recesia sa zvyčajne definuje ako dva štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou. Pokles v druhom štvrťroku naznačujú predbežné údaje ministerstva financií.

Na vine je uzatvorenie obchodov a firiem kvôli pandémii, ktoré zrejme nevykompenzuje ani masívne podporné opatrenia vlády a austrálskej centrálnej banky.

Rekordná sadzba

Austrálska centrálna banka v marci znížila základnú úrokovú sadzbu na rekordné minimum 0,25 percenta. Začala tiež program neobmedzených nákupov dlhopisov. Vláda schválila niekoľkomiliardový balíček na záchranu ekonomiky.

V medziročnom porovnaní ekonomika v prvom štvrťroku vzrástla o 1,4 percenta, čo bol najpomalší rast od finančnej krízy v roku 2009. Austrália bola jedinou krajinou z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá sa vyhla recesii aj počas globálnej finančnej krízy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.