Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2020, 11:44

Miera nezamestnanosti v eurozóne prekvapila analytikov

Vo štvrtom mesiaci roka bolo v EÚ bez práce viac než 14,08 milióna ľudí, z toho 11,92 milióna v eurozóne.

Miera nezamestnanosti v eurozóne prekvapila analytikov
Zdroj: Reuters

Miera nezamestnanosti v Európskej únii v apríli stúpla len mierne, zvýšila sa o dve desatiny percentuálneho bodu na 6,6 percenta. V eurozóne sa zvýšila o dve desatiny bodu na 7,3 percenta.

Vyplýva to z konečnej správy o vývoji nezamestnanosti, ktorú dnes vydal štatistický úrad Eurostat. Vo väčšina členských štátov Únie boli v tomto období druhý mesiac v účinnosti opatrenia na obmedzenie šírenia koronavírusu. Eurostat dnes zároveň upravil smerom nadol údaje za marec. 

Analytici očakávali, že sa miera nezamestnanosti v eurozóne vyšplhá až na 8,2 percenta. Opierali sa ale o predchádzajúce údaje Eurostatu za marec, ktoré štatistický úrad teraz revidoval na 7,1 z predtým nahlásených 7,4 percenta.

Zdroj: Eurostat

​Vo štvrtom mesiaci roka bolo v EÚ bez práce viac než 14,08 milióna ľudí, z toho 11,92 milióna v eurozóne. Oproti marcu ich pribudlo 397-tisíc.

Zvýšil sa aj počet nezamestnaných medzi mladými do 25 rokov. V tejto vekovej skupine zostáva dlhodobo bez práce viac než dvojnásobok ľudí v porovnaní s celkovou mierou nezamestnanosti.

Ich miera nezamestnanosti v EÚ a eurozóne bola podobná - predstavovala 15,4 respektíve 15,8 percenta. V marci bola mierne nižšia - v EÚ to bolo 14,6 a v eurozóne 15,1 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.