Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2020, 12:43

Pokles cien výrobcov prekročil očakávania. Rast zaznamenali len tri krajiny Únie

Najväčší medzimesačný pokles zaznamenali ceny výrobcov v Litve, Taliansku a Španielsku.

Pokles cien výrobcov prekročil očakávania. Rast zaznamenali len tri krajiny Únie
Zdroj: Reuters

Ceny výrobcov v eurozóne klesli v apríli viac, než sa čakalo. Vývoj ovplyvnila pandémia nového koronavírusu, ktorá viedla takmer k úplnému zastaveniu ekonomickej aktivity. Poukázali na to údaje, ktoré v stredu zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Podľa Eurostatu ceny priemyselných producentov v eurozóne klesli v apríli medzimesačne o dve percentá a v celej Európskej únii pokles dosiahol 1,9 percenta. Tempo poklesu sa tak zrýchlilo, keď v marci dosiahol pokles cien producentov v eurozóne 1,5 percenta a v širšej EÚ 1,4 percenta.

Navyše, aprílové údaje boli horšie aj v porovnaní s odhadmi ekonómov, ktorých oslovila agentúra Reuters. Tí očakávali, že pokles cien výrobcov v eurozóne sa zrýchli iba na 1,8 percenta.

Výraznejší pokles

V medziročnom porovnaní klesli ceny priemyselných producentov v eurozóne o 4,5 percenta. V Európskej únii pokles dosiahol 4,3 percenta. Aj v tomto prípade bol pokles cien výraznejší, než čakali analytici. Tí predpokladali, že ceny výrobcov v menovom bloku klesnú o štyri percentá.

Najväčšou mierou sa pod výraznejší než očakávaný pokles cien producentov v eurozóne podpísali ceny energií. Tie sa v medzimesačnom porovnaní znížili o 7,5 percenta a medziročne o 16,5 percenta.

Bez započítania tohto nestabilného komponentu klesli ceny priemyselných výrobcov v eurozóne medzimesačne aj medziročne iba o 0,3 percenta.

Rast v troch krajinách 

Najväčší medzimesačný pokles zaznamenali ceny výrobcov v apríli v rámci EÚ v Litve, Taliansku a Španielsku. V Litve klesli o 3,6 percenta, v Taliansku o 3,4 percenta a v Španielsku o tri percentá. Rast evidovali iba Malta (0,5 percenta), Slovinsko (0,3 percenta) a Luxembursko (0,1 percenta).

V medziročnom porovnaní sa najviac ceny výrobcov znížili opäť v Litve (-10,3 percenta), Grécku (-9,4 percenta) a Dánsku, kde klesli o 8,7 percenta. Najväčší rast evidovali Cyprus, Malta a Slovensko. Na Cypre vzrástli ceny výrobcov medziročne o 3,5 percenta, na Malte o 1,4 percenta a na Slovensku o 1,2 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.