Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2020, 14:44 Aktualizované dňa 05.06.2020 o 18:23

Prekvapujúce správy z USA. Nezamestnanosť nečakane klesla

Analytici čakali, že vystúpi k 20 percentám, nastal však opačný scenár.

Prekvapujúce správy z USA. Nezamestnanosť nečakane klesla
Zdroj: Reuters

Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch v máji prekvapivo klesla na 13,3 percenta z aprílovej hodnoty 14,7 percenta. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce.
Uplatnenie na trhu práce našlo približne 2,5 milióna ľudí, čo znamená, že tí, ktorí boli kvôli dopadom koronavírusu prepustení, sa v máji späť do práce vracali rýchlejšie, než sa čakalo.

Prekvapenie pre analytikov 

Analytici predpokladali, že kvôli pandémii spôsobenej šírením koronavírusu sa miera nezamestnanosti dostane v máji až ku dvadsiatim percentám. Bola by tak najvyššia od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

Prírastok 2,5 milióna pracovných miest je podľa ministerstva práce najvyšší mesačný nárast od roku 1939.

"Naozaj veľká správa o trhu. Výborne to robíte, prezident Trump (vtipkujem, ale je to tak)!," napísal americký prezident Donald Trump na twitteri len niekoľko minút po zverejnení štatistiky.

Futures na americké akcie na správu zareagovali silným rastom, americký dolár prudko posilnil voči japonskému jenu.

Trump oslavuje

"Prinášame späť naše pracovné miesta," povedal Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome a dodal, že na budúci rok očakáva opäť hospodársky rast.

Trump, ktorý sa spoliehal, že silná ekonomika pred prezidentskými voľbami v novembri zvýši jeho šance na opätovné zvolenie, uviedol, že ak by demokrati získali Biely dom, oživenie hospodárstva by mohli brzdiť vyššie dane a uskutočnenie plánov na ochranu klímy.

Prezident od polovice apríla vyvíja tlak na štátne a miestne úrady, aby zrušili obmedzenia, ktoré majú spomaliť šírenie vírusu. Ochoreniu COVID-19 už pritom podľahlo viac ako 108-tisíc Američanov a infikovalo sa ním viac ako 1,88 milióna ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.