Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2020, 23:20

Briti sú blízko k vakcíne na COVID-19. Gates časť kúpil za 750 miliónov dolárov

Firma sa zaviazala, že polovicu dávok očkovacej látky, ktorú sa chystá vyrobiť, poskytne chudobnejším krajinám.

Briti sú blízko k vakcíne na COVID-19. Gates časť kúpil za 750 miliónov dolárov
Zdroj: Reuters - Ilustračné

Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca oznámila, že začína s výrobou potenciálnej vakcíny proti chorobe covid-19.

Napriek tomu, že klinické testovanie vakcíny nie je doteraz ukončené, a nie je teda jasné, či je očkovacia látka funkčná, chce firma mať k dispozícii zásoby pre prípad, že by testy dopadli dobre.

​Stanici BBC to dnes povedal šéf spoločnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zaistila kapacity pre dodávku celkovo dvoch miliárd dávok testovanej vakcíny.

Veľké riziko 

"Začíname s výrobou vakcíny ihneď - musíme ju mať pripravenú vo chvíli, kedy budú výsledky (testovania)," povedal Soriot.

"Samozrejme, že toto rozhodnutie so sebou nesie riziko, ale ide o finančné riziko, ak vakcína nebude funkčná. Potom by všetok materiál, všetky vyrobené vakcíny prišli navnivoč," dodal.

AstraZeneca vyvíja vakcínu s pracovným názvom AZD1222 v spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v súčasnosti ju testuje na 10-tisíc dobrovoľníkoch v Británii. Výsledky skúšok by mala poznať do augusta.

Firma sa zaviazala, že polovicu dávok očkovacej látky, ktoré sa chystá vyrobiť, poskytne chudobnejším krajinám.

Vo štvrtok oznámila, že uzavrela ďalšie dva kontrakty, pričom jeden z nich vo výške 750 miliónov dolárov s nadáciami filantropov Billa a Melindy Gatesovcov.

Časť pre chudobné krajiny

Z celkovo jednej miliardy dávok očkovania určených pre chudobnejšie krajiny by malo byť 400 miliónov k dispozícii ešte pred koncom tohto roka.

"Mať vakcínu je jedna vec, ale vy musíte zabezpečiť aj jej masovú produkciu a poviem vám, že to nie je jednoduchá vec," povedal Soriot.

V klinickej fáze testovania je po celom svete desať kandidátnych vakcín proti koronavírusu, ďalších 123 je pred klinickým testovaním, zhrnul vo štvrtok výkonný riaditeľ českej Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) Jakub Dvořáček.

Z desiatich kandidátnych vakcín v klinickom hodnotení je podľa neho teraz niekoľko v druhej z celkovo troch fáz hodnotenia. Predpokladá, že jednu alebo dve z vyvíjaných vakcín sa podarí dotiahnuť do úspešného konca, k dispozícii by vraj mohli byť najneskôr začiatkom budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.