Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2020, 11:35 Aktualizované dňa 09.06.2020 o 11:44

Rekordný pokles ekonomiky eurozóny prekvapil. Bol miernejší, než sa čakalo

Pokles dosiahol 3,6 percenta, zatiaľ čo predchádzajúci odhad poukazoval na pokles o 3,8 percenta.

Rekordný pokles ekonomiky eurozóny prekvapil. Bol miernejší, než sa čakalo
Zdroj: Reuters

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny v prvom štvrťroku klesol oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 3,6 percenta, v celej Európskej únii sa znížil o 3,2 percenta.

Zdroj: Eurostat

​V oboch prípadoch ide v súvislosti o rekordný pokles od začiatku merania v roku 1995. Vo svojej konečnej správe to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.

​Ekonomika krajín platiacich eurom aj celého európskeho bloku však klesla miernejšie, než Eurostat odhadoval v predchádzajúcej májovej správe, kedy počítal s prepadom o 3,8 a o 3,3 percenta.

Pôvodný odhad

Oproti prvému rýchlemu odhadu z apríla je v prípade EÚ rozdiel ešte výraznejší - vtedy úrad očakával v dvadsaťsedmičke pokles o 3,5 percenta.

Na hospodárskom spomalení sa zásadne podpísal posledný mesiac kvartálu. Väčšina členských krajín totiž práve v marci zásadne obmedzila pohyb obyvateľov, aby zabránila šíreniu choroby covid-19.

Zdroj: Eurostat

​V poslednom štvrťroku minulého roka tempo rastu ekonomiky eurozóny spomalilo oproti predchádzajúcemu štvrťroku na 0,1 percenta, ekonomika EÚ vykázala rast o 0,2 percenta. Aj to bol slabší vzostup ako v predchádzajúcich troch mesiacoch.

Rast nezamestnanosti 

V medziročnom porovnaní ekonomika krajín so spoločnou menou klesla v prvom štvrťroku o 3,1 percenta, celá EÚ zaznamenala hospodársky pokles o 2,6 percenta, najviac od tretieho štvrťroka 2009.

Zdroj: Eurostat

​Eurostat dnes tiež vyčíslil, že počet zamestnaných v prvom štvrťroku sa v eurozóne znížil oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 0,2 percenta, v celej EÚ potom o 0,1 percenta.

Zdroj: Eurostat

​Medzištvrťročne zamestnaných ubudlo prvýkrát od roku 2013. V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka však bolo zamestnaných ľudí v eurozóne aj v celej únii o 0,4 percenta viac.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.