Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.06.2020, 12:00

OECD aktualizovalo svoje očakávania. Globálna ekonomika klesne o šesť percent, uvádza

Najhorší prepad z krajín, ktoré OECD zohľadnila, tento rok zrejme čaká Britániu, a to o 11,5 percenta.

OECD aktualizovalo svoje očakávania. Globálna ekonomika klesne o šesť percent, uvádza
Zdroj: Reuters

Globálna ekonomika tento rok klesne o šesť percent, predpovedala dnes v aktualizovanom výhľade Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V časoch mieru by to znamenalo najhlbší prepad za posledných 100 rokov.

Budúci rok by malo svetové hospodárstvo, ak dostane svet pandémiu pod kontrolu, vykázať rast. OECD ho odhaduje na 5,2 percenta. V prípade, že sa objaví druhá vlna pandémie, ale svetová ekonomika tento rok klesne o 7,6 percenta a nasledujúci rok by vzrástla len o 2,8 percenta.

"Na konci roka 2021 prevýši pokles tržieb akúkoľvek predchádzajúce krízy za posledných 100 rokov okrem vojnových rokov. Bude to mať vážne a dlhodobé dôsledky pre ľudí, firmy i vlády," uviedla hlavná ekonómka OECD Laurence Booneová v úvode k aktualizovanému výhľadu.

Uvoľnenie menovej politiky 

Vlády vyzvala, aby neváhali požičiavať na podporu nízkopríjmových pracovníkov a na investície. "Je potrebná mimoriadne uvoľnená menová politika aj vyššie zadlženie pri verejných financiách, oboje bude tolerované po dobu nízkej hospodárskej aktivity a inflácie aj vysokej nezamestnanosti," povedala.

Booneová zdôraznila, že potenciálna druhá vlna pandémie zvyšuje neistotu, preto nie je vhodná doba na podnecovanie obchodného napätia. Vlády by podľa nej mali spolupracovať na vývoji vakcíny.

Hospodárstvo Spojených štátov tento rok podľa OECD čaká pokles o 7,3 percenta, zatiaľ čo budúci rok by mohlo rásť tempom 4,1 percenta. V prípade druhej  vlny by prepad najväčšej svetovej ekonomiky tento rok dosiahol 8,5 percenta, zatiaľ čo budúci rok by ekonomika vzrástla o 1,9 percenta.

Najhoršie má dopadnúť Británia

V prípade eurozóny OECD predpokladá tento rok hospodársky pokles o 9,1 percenta, po ktorom by mal nasledovať v ďalšom roku vzostup o 6,5 percenta. Ak by však udrela druhá vlna pandémie, hospodárstvo eurozóny by tento rok zaznamenalo prepad o 11,5 percenta a budúci rok by rast hrubého domáceho produktu (HDP) predstavoval o 3,5 percenta.

Najhorší prepad z krajín, ktoré OECD zohľadnila, tento rok zrejme čaká Britániu, a to o 11,5 percenta. Budúci rok by mala britská ekonomika vykázať rast o deväť percent.

Podľa horšieho scenára, ak príde druhá vlna šírenia koronavírusu, tento rok britské hospodárstvo klesne o 14 percent a v roku budúcom vzrastie o päť percent.

Nemecko by malo zabezpečiť, aby banky mali dostatok kapitálu, ak v najväčšej európskej ekonomike nastane vlna bankrotov, poznamenala ekonómka OECD Isabell Koskeová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.