Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2020, 11:38

Trump chce rozbehnúť ekonomiku USA, v hre je výstavba za bilión dolárov

Dosiahnutie hospodárskeho oživenia je dôležité pre Trumpovu snahu o znovuzvolenie v blížiacich sa prezidentských voľbách.

Trump chce rozbehnúť ekonomiku USA, v hre je výstavba za bilión dolárov
Zdroj: Reuters

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa pripravuje plán investícií do infraštruktúry v objeme takmer jedného bilióna dolárov (približne 889 miliárd eur). Chce tak podporiť oživenie ekonomiky Spojených štátov z útlmu spôsobeného šírením koronavírusu. S odvolaním sa na zdroje oboznámené s plánom o tom informovala agentúra Bloomberg.

​Predbežná verzia plánu pripravovaná ministerstvom dopravy by podľa zdrojov mala väčšinu peňazí nasmerovať do tradičnej infraštruktúry, ako sú cesty či mosty. Časť peňazí by však mala byť vyhradená aj napríklad na infraštruktúru pre mobilné siete piatej generácie známe ako 5G.

Dosiahnutie hospodárskeho oživenia je dôležité pre Trumpovu snahu o znovuzvolenie v blížiacich sa prezidentských voľbách. Trump opakovane hovorí o potrebe vyšších výdavkov na infraštruktúru, tento rok v marci napríklad vyzval na investície až za dva bilióny dolárov do amerických ciest, mostov a tunelov.

V prvom štvrťroku sa HDP Spojených štátov podľa údajov amerického ministerstva obchodu znížil v ročnom prepočte o 4,8 percenta. V druhom štvrťroku sa očakáva ešte výraznejší prepad, ktorý by podľa niektorých odhadov mohol presiahnuť 20 percent.

Americká centrálna banka (Fed) minulý týždeň predpovedala, že v celom tomto roku HDP klesne o 6,5 percenta. Zároveň uviedla, že bude pokračovať v rozsiahlej podpore domácej ekonomiky. V pondelok potom oznámila, že začne nákupy firemných dlhopisov v rámci skôr ohláseného plánu, ktorý má podnikom v čase koronakrízy pomôcť získavať finančné prostriedky na dlhopisových trhoch.

Fed bude firemné dlhopisy nakupovať na sekundárnom trhu. Nákupy by mali tlačiť dole výnosy pri dlhopisoch, a tak znižovať náklady podnikov na pôžičky. Pokles výnosov však tiež zrejme prinúti investorov k presunu peňazí z dlhopisov do akcií, upozornila agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.