Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2020, 18:17

Americké banky sa "topia v peniazoch." Prílev nemá v histórii obdobu

Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky na koronakrízu.

Americké banky sa "topia v peniazoch." Prílev nemá v histórii obdobu
Zdroj: Reuters

Americké banky sa doslova "topia v peniazoch", keď bankové vklady od začiatku pandémie nového koronavírusu vyskočili o rekordné dva bilióny dolárov (1,78 bilióna eur), vyplýva z údajov Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC).

Tento prílev peňazí nemá v histórii žiadnu obdobu. Len v apríli vklady vzrástli o 865 miliárd dolárov, čo je viac než predchádzajúci celoročný rekord.

Dôvodom prudkého zvýšenia vkladov je odpoveď vlády a centrálnej banky na koronakrízu. Vláda uvoľnila stovky miliárd dolárov na podporu malých firiem a domácností.

Fed zasa prijal celý rad opatrení na podporu finančných trhov, vrátane neohraničeného nákupu dlhopisov. Neistá budúcnosť zasa spôsobila, že všetci - od domácností po globálne korporácie - hromadili hotovosť.

Viacero dôvodov

Viac než dve tretiny z prudkého nárastu vkladov išlo podľa FDIC do 25 najväčších finančných inštitútov.

Najviac, samozrejme, pripadlo na najväčšie americké banky z pohľadu aktív JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup.

"Ak sa na to pozrieme z akejkoľvek strany, tento nárast bol skutočne výnimočný," uviedol analytik firmy Autonomous Research Brian Foran.

Existuje viacej dôvodov, prečo americké megabanky najviac profitovali z prudkého nárastu vkladov. Keď štáty začali v marci prijímať reštriktívne opatrenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu, spoločnosti ako Boeing alebo Ford okamžite načerpali desiatky miliárd dolárov z úverových liniek a tieto peniaze uložili v bankách, od ktorých si ich požičali.

A, samozrejme, veľké banky majú tiež najviac retailových klientov. Bežní ľudia nemali moc príležitostí míňať peniaze, keď boli zavretí doma. Miera osobných úspor dosiahla v apríli rekordných 33 percent.

Následky sú otázne

Banky, ktoré budú opatrné pri poskytovaní úverov uprostred recesie, nemajú moc možností, čo urobiť s nahromadenou hotovosťou, uviedol Foran. Veľa bánk podľa neho hovorí, že aktuálne nemajú čo s peniazmi robiť.

Zatiaľ nie je jasné, aké to bude mať následky. Niektorí experti počítajú s prudkým oslabením dolára a nárastom inflácie, ďalší hovoria o nafukovaní bubliny na akciovom trhu.

Jeden následok pre sporiteľov však bude bezprostrednejší, banky určite ešte znížia už aj tak minimálne úrokové sadzby, keďže nepotrebujú ďalšie peniaze.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.