Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2020, 11:30

Kauza okolo bavorskej firmy má dohru. Zadržali bývalého šéfa Wirecard

Minulý týždeň vyšiel najavo škandál, keď sa zistilo, že v nemeckej firme chýba približne 1,9 miliardy eur.

Markus Braun
Zdroj: Reuters

V Nemecku zadržali bývalého šéfa finančnej spoločnosti Wirecard Markusa Brauna. Vyšetrovatelia ho podozrievajú, že nadhodnocoval príjmy a klamal o skutočnom stave firmy, aby ju zatraktívnil pred investormi, informujú dnes zahraničné tlačové agentúry.

Škandál s chýbajúci takmer dvomi miliardami

Minulý týždeň vyšiel najavo škandál, keď sa zistilo, že vo firme chýba asi 1,9 miliardy eur. Firma v pondelok priznala, že účty, na ktorých mala byť uvedená suma, zrejme vôbec neexistujú.

Audítori z EY odmietli podpísať účtovnú závierku firmy za minulý rok práve preto, že nemohli dohľadať účty, na ktorých malo byť oných 1,9 miliardy eur. Braun sa nechal zadržať v pondelok večer a ešte dnes by mal predstúpiť pred sudcu, uviedla agentúra Reuters.

Sudca potom rozhodne, či Braun bude naďalej zadržiavaný. Funkcie šéfa spoločnosti sa Braun vzdal minulý týždeň, kedy vyšiel škandál s chýbajúcimi takmer dvomi miliardami najavo.

Podvod sa mal stať v Ázii

V pondelok firma vyhodila prevádzkového riaditeľa Jana Marsaleka, ktorý bol z riadiaceho tímu firmy odvolaný už minulý týždeň. Marsalek mal podľa agentúry DPA na starosti každodenný chod firmy, vrátane ich aktivít v juhovýchodnej Ázii.

Tam sa zrejme aj podvod s peniazmi stal. Firma najprv tvrdila, že 1,9 miliardy eur malo na viazaných účtoch v dvoch bánk na Filipínach. Predmetné finančné domy ale už uviedli, že Wirecard nie je ich klientom a že dokumenty, ktoré mali vklad peňazí dokazovať, sú falzifikáty.

​Spoločnosť Wirecard bola v Nemecku považovaná za nádejného hráča na rýchlo rastúcom trhu finančných služieb a jej akcie boli zaradené aj do prestížneho indexu frankfurtskej burzy DAX.

Už vlani sa ale začali v britskom denníku Financial Times objavovať články, ktoré spochybňovali účtovné postupy firmy. Spoločnosť to vždy odmietala, jej akcie ale od tej doby citeľne klesli. Ďalší prepad sa dostavil pre súčasný škandál s chýbajúcimi miliardami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.