Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2020, 10:56

Putin chce viac peňazí od bohatých, navrhol zvýšenie dane

Ruskú ekonomiku zdevastovali viac ako dva mesiace trvajúce karanténne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu.

Putin chce viac peňazí od bohatých, navrhol zvýšenie dane
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol zvýšiť federálnu daň z príjmu o dva percentuálne body na 15 percent v prípade osôb s ročným príjmom väčším ako päť miliónov rubľov (64 310,83 eura).

​Takáto ročná úroveň zárobkov je podľa oficiálnych štatistík zhruba päťkrát vyššia ako priemer v minulom roku v Moskve, v jednom z najbohatších regiónov Ruska.

Doteraz 13 percent

Zmena dane nadobudne účinnosť začiatkom budúceho roka a prinesie zvýšenie zdanenia fyzickým osobám, ktorých príjmy sú väčšie ako päť miliónov rubľov, uviedol Putin v utorok večer v televíznom príhovore.

Ruskí daňovníci, ktorí väčšinu roka trávia v krajine, platia v súčasnosti paušálnu daň vo výške 13 percent zo svojho príjmu.

Problém s koronavírusom 

Ruskú ekonomiku zdevastovali viac ako dva mesiace trvajúce karanténne opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu.

Rusko oznámilo takmer 600-tisíc prípadov ochorenia COVID-19, čo je tretí najväčší počet prípadov na svete po USA a Brazílii.

Putin nehovoril priamo o koronavíruse, keď predstavil svoj návrh na zvýšeniu dane z príjmu. Ale nepriamo ho spomenul, keď uviedol, že peniaze získané z vyššej sadzby dane by mohli byť použité na pomoc deťom so zriedkavými chorobami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.