Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2020, 11:12 Aktualizované dňa 25.06.2020 o 13:48

Nemecká technologická hviezda zhasla. Wirecard mieri do konkurzu

Od odhalenia finančného škandálu akcie Wirecard klesli už o viac ako 90 percent.

Nemecká technologická hviezda zhasla. Wirecard mieri do konkurzu
Zdroj: TASR/Sven Hoppe

Nemecká finančná spoločnosť Wirecard vyhlásila insolvenciu a požiada o začatie konkurzného konania. Na dnešnom zasadnutí o tom podľa tlačových agentúr rozhodlo predstavenstvo, ktoré svoj krok zdôvodnilo hrozbou prílišného zadĺženia. 

Minulý týždeň vyšlo najavo, že firme chýba asi 1,9 miliardy eur. Firma už priznala, že účty, na ktorých majú peniaze byť, zrejme vôbec neexistujú.

Spoločnosť zvažuje, či podá žiadosť o insolvenčné konanie tiež pre svoje dcérske spoločnosti, uviedla agentúra Reuters.

Wirecard dlhuje 3,5 miliardy eur, uviedol zdroj blízky rokovaniam s veriteľmi. Z toho 1,75 miliardy eur predstavujú pôžičky od 15 bánk vrátane Commerzbank, ABN Amro, LBBW a ING. A ďalšie peniaze dlhuje investorom, ktorí nakúpili dlhopisy spoločnosti. "Peniaze sú preč," uviedol zdroj z jednej z bánk. "Možno získame počas pár rokov späť niekoľko eur, ale teraz úver odpíšeme," doplnil.

Pokles akcií 

Obchodovanie s akciami Wirecard na burze vo Frankfurte nad Mohanom bolo pred oznámením zastavené. Od vypuknutia finančného škandálu akcie klesli už o viac ako 90 percent.

Spoločnosť Wirecard sa pritom stala prvou firmou z hlavného nemeckého akciového indexu DAX, ktorá skrachovala v čase, keď je stále súčasťou indexu. Trhová hodnota Wirecardu kulminovala na úrovni 28 miliárd USD (24,82 miliardy eur).

Audítori z EY minulý týždeň odmietli podpísať účtovnú závierku firmy za minulý rok, pretože nemohli dohľadať účty, na ktorých malo byť uvedených 1,9 miliardy eur.

Prepustený na aukciu 

Suma predstavuje asi štvrtinu celkovej bilancie firmy. V reakcii na to odstúpil generálny riaditeľ Markus Braun, ktorého polícia tento týždeň pre podozrenie z podvodov zadržala.

Braun už však bol prepustený na kauciu. Prokuratúra teraz usiluje o zadržanie bývalého prevádzkového riaditeľa, ktorým bol Jan Marsalek a ktorý je teraz pravdepodobne na Filipínach.

Spoločnosť Wirecard vznikla v roku 1999 a zameriava sa na spracovanie platieb a finančné služby. V Nemecku bola považovaná za nádejného hráča na rýchlo rastúcom trhu finančných služieb, dáva za vzor domáceho úspechu a označovaná za hviezdu nemeckého technologického sektora.

V roku 2018 bola začlenená do hlavného akciového indexu DAX, a to na úkor finančného ústavu Commerzbank. Vlani sa však začali v britskom denníku Financial Times objavovať články, ktoré spochybňovali účtovné postupy firmy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.