Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2020, 08:10

Za psa viac ako 21-tisíc eur? "Borderka" v Británii zlomila rekord

Borderská kólia z Walesu sa v aukcii predala za historicky najvyššiu cenu.

Za psa viac ako 21-tisíc eur? "Borderka" v Británii zlomila rekord
Zdroj: Pixabay/Päivi Nietosvaara

Ceny ovčiarskych psov, ktorí pomáhajú chovateľom so starostlivosťou o stáda, v Británii v poslednej dobe trhajú rekordy.

Naposledy sa v online aukcii mladá fena plemena Borderská kólia z waleského Breconu predala za 19 451 libier (21 475 eur).

Prepísala tak najvyššiu cenu zaplatenú za ovčiarskeho psa, kedy kupec pred štyrmi mesiacmi za suku rovnakého plemena zaplatil 18 900 libier (20 866 eur). Napísal o tom denník The Times.

Obvyklá cena za vycvičeného ovčiarskeho psa s dobrým rodokmeňom sa pohybuje okolo 3000 libier (3312 eur).

Podľa expertov sa však môže vyšplhať oveľa vyššie, najmä ak má pes obzvlášť kvalitných predkov. Hodnotu zvieraťa zvyšuje aj rivalita medzi záujemcami, ktorí začali aukcie vo veľkom využívať.

"Nevedeli sme, ako tento spôsob predaja bude fungovať, ale funguje dobre. Vždy natočíme sériu videí na facebook a youtube, aby ľudia mohli vidieť psov v rôznych situáciách a mohli posúdiť, čo sa im ponúka," uviedol jeden z usporiadateľov aukcií Kevin Evans.

Psy z britských ostrovov tak putujú aj do veľmi vzdialených miest. Napríklad fena Meghan, ktorá bola oným druhým najdrahšie predaným ovčiarskym psom, zamierila na ranč v americkej Oklahome.

Do aukcií sa už ale zapojili aj kupci z Kanady, Nórska, Juhoafrickej republiky či Českej republiky, napísal The Times.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.