Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2020, 17:56

V kauze Wirecard mal pochybiť aj audítor. Previerku robil jediný pracovník

Zhruba pred týždňom vyšlo najavo, že firme Wirecard chýba asi 1,9 miliardy eur.

V kauze Wirecard mal pochybiť aj audítor. Previerku robil jediný pracovník
Zdroj: TASR/Sven Hoppe

Nemecké ministerstvá financií a spravodlivosti chcú po vyhlásení insolvencie finančnej spoločnosti Wirecard vypovedať zmluvu s audítorom DPR.

Podľa ministerstva spravodlivosti spoločnosť DPR v prípade Wirecard zlyhala, informovala dnes agentúra DPA.

​Zhruba pred týždňom vyšlo najavo, že firme Wirecard chýba asi 1,9 miliardy eur. Spoločnosť priznala, že účty, kde majú peniaze byť, zrejme vôbec neexistujú.

Nemecký spolkový úrad pre finančný dohľad (BaFin) tvrdí, že vlani vo februári upozornil DPR na nezrovnalosti v polročných výkazoch Wirecard z roku 2018. U DPR si BaFin potom vyžiadal audit, ktorého vykonanie sa ale preťahovalo. BaFin teraz podľa DPA uviedol, že previerka bola v kompetencii DPR, ktorý za ňu tiež nesie hlavnú zodpovednosť.

Iba jeden pracovník 

Nedeľník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) napísal, že DPR mal málo personálu a že komplexnou previerkou bol v posledných 16 mesiacoch poverený iba jediný pracovník. DPR sa k záležitosti zatiaľ nevyjadril.

Európska komisia (EK) v piatok v neobvyklom kroku poverila unijného regulátora, aby kvôli škandálu prešetril, či BaFin postupoval správne. Komisia sa podľa FAS takisto zaujíma o to, akým spôsobom sa rozdeľovali úlohy medzi BaFin a DPR.

Nádejný hráč

Wirecard sa stal prvou firmou z hlavného nemeckého akciového indexu DAX, ktorá skrachovala v čase, keď je stále súčasťou indexu. Akcie Wirecard po vyhlásení insolvencie stratili väčšinu hodnoty.

Spoločnosť Wirecard podľa zdrojov dlhuje celkovo zhruba 3,5 miliardy eur. Z toho 1,75 miliardy eur si firma požičala od 15 bánk a tiež predala dlhopisy zhruba za 500 miliónov eur. Veritelia sa podľa jedného zo zdrojov pripravujú na to, že celú čiastku teraz odpíšu.

Wirecard vznikol v roku 1999 a zameriava sa na spracovanie platieb a finančné služby. V Nemecku bola firma považovaná za nádejného hráča na rýchlo rastúcom trhu finančných služieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.