Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2020, 08:40

Airbus reaguje na koronakrízu: Produkciu zníži o 40 percent, prepustí tisíce ľudí

Airbus sa naďalej chystá vyrábať všetky modely, ale pomalším tempom.

Airbus reaguje na koronakrízu: Produkciu zníži o 40 percent, prepustí tisíce ľudí
Zdroj: TASR/Francois Mori

Airbus v nasledujúcich dvoch rokoch zníži produkciu a dodávky o 40 percent oproti pôvodnému plánu a prepustí tisíce ľudí.

Nemeckému denníku Die Welt to povedal šéf spoločnosti Guillaume Faure. Európsky výrobca lietadiel reaguje na koronakrízu, ktorá na mesiace drasticky obmedzila medzinárodné lety; masívny pokles záujmu o lietanie potom znížil dopyt po nových strojoch zo strany leteckých spoločností.

Predtým pritom Airbus uvádzal, že výrobu zníži len o tretinu.

"Od vývoja v aerolinkách sa nemôžeme oddeliť," povedal Faure denníku. V čele európskeho konkurenta amerického Boeingu je zhruba rok a spočiatku plánoval rozširovanie výroby.

Pandémie však všetko zmenila a o prežitie teraz bojuje celé letecké odvetvie od dodávateľov leteckých súčiastok cez výrobcu až po aerolinky.

V apríli a v máji firma plnila plán len z 80 percent - v apríli dodala namiesto plánovaných 75 len 14 lietadiel.

Mnohé už vyrobené stroje sú zatiaľ zaparkované, pretože aerolinky ich kvôli kríze na trhu s lietaním neodoberajú. Faure očakáva, že zrovnať výrobu a dodávky sa nepodarí skôr ako na konci roka 2021.

Koľko pracovných miest bude musieť firma, ktorá zamestnáva 135-tisíc ľudí, zrušiť, chce Faure oznámiť až po rozhovoroch so zamestnancami do konca júla. Podľa denníka Der Spiegel sa špekuluje až o 15-tisíc pracovných miestach v divízii civilného lietania, kde pracuje 90-tisíc ľudí.

Airbus sa naďalej chystá vyrábať všetky modely, "ale pomalším tempom", povedal Faure. Hľadá všade, kde môže, ako by ušetril. "Obraciame každý kameň," povedal denníku Die Welt generálny riaditeľ spoločnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.