Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 10:32

Koronavírus má ďalšiu obeť. Padol najznámejší cirkus na svete

Krachom firmy príde o prácu 3 500 ľudí. 

Koronavírus má ďalšiu obeť. Padol najznámejší cirkus na svete
Zdroj: Flickr

Kanadská zábavná spoločnosť Cirque du Soleil požiadala o súdnu ochranu pred veriteľmi. Kvôli pandémii choroby covid-19 musela totiž zrušiť všetky svoje vystúpenia a prepustiť umelcov.

Spoločnosť teraz bude pracovať na pláne obnovy svojho podnikania, informovali v pondelok zahraničné tlačové agentúry.

Spoločnosť kvôli opatreniam, ktoré majú zabrániť šíreniu choroby covid-19, od marca zrušila všetky predstavenia a musela prepustiť 95 percent zamestnancov. "S nulovými príjmami od núteného uzavretia všetkých našich predstavení kvôli covidu-19 muselo vedenie konať rozhodne, aby ochránilo budúcnosť firmy," uviedol generálny riaditeľ Daniel Lamarr.

Spoločnosť podpísala dohodu so svojimi súkromnými investormi, podľa ktorej skupina prevezme záväzky cirkusu a investuje 300 miliónov dolárov do opätovného začatia činnosti.

V rámci dohody poskytne tiež štátna spoločnosť Investissement Québec 200 miliónov dolárov na financovanie dlhu. Medzi súkromnými investormi sú fond TPC Capital, čínska firma Fosun International a kanadský penzijný fond Caisse de dépôt et placement du Québec.

Spoločnosť oznámila, že musí prepustiť takmer 3 500 zamestnancov. Ponuka od sponzorov jej umožňuje najať podstatnú časť prepustených späť po obnovení predstavení.

Cirque du Soleil sa preslávil najmä akrobatickými predstaveniami. Firmu založil v roku 1984 Guy Laliberté s pouličnými umelcami v Québecu a od tej doby sa z nej stal jeden z najslávnejších vývozných artiklov Kanady.

TPG, Fosun a kanadský penzijný fond vlastní väčšinový podiel v spoločnosti od roku 2015. Cirque du Soleil svoje predstavenie s akrobatmi organizuje po celom svete a každý večer ponúkal predstavenie v Las Vegas.

Väčšina príjmov firmy pochádza z predaja vstupeniek, organizuje ale aj súkromné ​​akcie, predáva maloobchodný tovar s tematikou jednotlivých predstavení a poskytuje licenciu na svoju značku ubytovaciemu a módnemu priemyslu. Prevádzkuje aj spoločný podnik so spoločnosťou Bell Media, ktorý má na starosti výrobu televíznych relácií, filmov a hier.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.