Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 12:20

Inflácia v eurozóne sa zrýchlila na 0,3 percenta

Vývoj v júni do veľkej miery ovplyvnili ceny energií.

Inflácia v eurozóne sa zrýchlila na 0,3 percenta
Zdroj: TASR/Michael Probst

Medziročná miera inflácie v eurozóne zaznamenala tento mesiac zrýchlenie, k čomu prispel najmä vývoj cien energií. Tie síce opäť klesli, avšak slabším tempom. Poukázali na to v utorok zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil rýchly odhad.

Podľa Eurostatu sa spotrebiteľské ceny v eurozóne zvýšili v júni medziročne o 0,3 percenta, zatiaľ čo v máji dosiahla miera inflácie 0,1 percenta. Ekonómovia očakávali, že inflácia zotrvá na májovej úrovni.

Vývoj v júni do veľkej miery ovplyvnili ceny energií, ktoré síce pokračovali v poklese, avšak miernejšom než v predchádzajúcom mesiaci. Zatiaľ čo v máji klesli ceny energií medziročne o 11,9 percenta, v júni ich pokles dosiahol 9,4 percenta.

Ceny potravín, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov vzrástli o 3,1 percenta po 3,4-percentnom raste v máji a ceny služieb sa zvýšili o 1,2 percenta po 1,3-percentnom medziročnom raste v predchádzajúcom mesiaci.

Bez započítania cien potravín, alkoholu a tabakových výrobkov dosiahla jadrová inflácia 0,8 percenta. Mierne sa tak spomalila, keď v máji predstavovala 0,9 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.