Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2020, 14:22

Norwegian Air zrušili veľkú objednávku lietadiel od Boeingu, chcú naspäť peniaze

Lietadlá 737 MX sú uzemnené od 12. marca minulého roka po dvoch haváriách.

Norwegian Air zrušili veľkú objednávku lietadiel od Boeingu, chcú naspäť peniaze
Zdroj: Reuters

Nórske nízkonákladové aerolínie Norwegian Air zrušili objednávku na takmer stovku lietadiel od Boeingu, z ktorých väčšinu tvoria stroje 737 MAX.

Od amerického výrobcu teraz žiadajú vrátenie zálohových platieb za lietadlá, ako aj vyplatenie odškodného za straty, ktoré spoločnosť utrpela v dôsledku uzemnenia strojov 737 MAX po dvoch tragických haváriách.

​Nórska spoločnosť v utorok informovala, že zrušila objednávku na celkovo 97 lietadiel od Boeingu. Ide o 92 lietadiel 737 MAX a päť strojov 787 Dreamliner.

Spolu so zrušením objednávky na tieto stroje ukončila aj platnosť dohody o servisných službách pre obidva typy lietadiel.

Firma tak urobila v období, keď sa začalo certifikačné testovanie strojov 737 MAX s cieľom vrátiť ich po viac než roku do vzduchu.

Lietadlá sú uzemnené od 12. marca minulého roka po dvoch haváriách, ktoré nasledovali v krátkom čase po sebe a v dôsledku ktorých zahynulo celkovo 346 ľudí. V tom čase mali Norwegian Air v letovom parku 18 strojov 737 MAX.

Aerolínie okrem toho informovali, že od Boeingu požadujú vrátenie sumy zaplatenej v rámci objednávky 97 strojov.

Zároveň žiadajú kompenzácie za straty, ktoré utrpeli v dôsledku celosvetového uzemnenia lietadiel 737 MAX, ako aj v dôsledku problémov s motormi pre lietadlá 787 Dreamliner.

"Rokovania s Boeingom neviedli k dohode, ktorej výsledkom by bola rozumná kompenzácia," uviedla nórska letecká spoločnosť. Výšku požadovaných kompenzácií však nezverejnila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.