Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 21:14

Tesla predstihla Toyotu. Je najhodnotnejšou automobilkou sveta

Trhová hodnota podniku trikrát presahuje súčet trhovej kapitalizácie amerických automobiliek General Motors a Ford Motor.

Tesla predstihla Toyotu. Je najhodnotnejšou automobilkou sveta
Zdroj: Reuters

Výrobca elektromobilov Tesla predstihol japonskú Toyotu a stal sa najhodnotnejšou automobilkou sveta.

Akcie Tesly si na začiatku dnešného obchodovania pripísali päť percent na 1133 dolárov, a trhová cena spoločnosti tak stúpla na 209,47 miliardy dolárov.

​To je zhruba o šesť miliárd dolárov viac, než si teraz cenia investori Toyotu.

Trhová hodnota podniku teraz trikrát presahuje súčet trhovej kapitalizácie amerických automobiliek General Motors a Ford Motor.

Skokový nárast akcií Tesly, ktoré si od začiatku roka pripísali 163 percent, ilustruje dôveru, ktorú investori vkladajú do budúcnosti elektrických vozidiel, a tiež premenu Tesly z okrajového výrobcu na svetového lídra v oblasti zelených áut.

Prekvapenie pre investorov

Tesla po niekoľkých stratových rokoch vykázala od tretieho štvrťroka 2019 tri ziskové kvartály za sebou.

Investorov prekvapila výsledkom v tohtoročnom prvom štvrťroku, kedy napriek pandémii dodala 88 400 vozidiel, čo bolo o 40 percent viac ako v rovnakom období vlani a najviac za akýkoľvek prvý štvrťrok.

Pol milióna áut

Toyota za finančný rok 2019, ktorý skončil v marci 2020, dodala 10,46 milióna vozidiel. Vykázala za toto obdobie tržby 281,2 miliardy dolárov. Tesla pre porovnanie za rok 2019 dodala 367 200 áut a vykázala tržby 24,6 miliardy dolárov.

Tento týždeň má Tesla zverejniť počet dodaných vozidiel za druhý štvrťrok. Zakladateľ a šéf spoločnosti sa v minulosti nechal počuť, že automobilka za rok 2020 dodá pol milióna vozidiel. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.