Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2020, 14:44 Aktualizované dňa 02.07.2020 o 15:09

Obrat v USA. Vznikol rekordný počet pracovných miest

Počet vytvorených pracovných miest je najvyšší od roku 1939.

Obrat v USA. Vznikol rekordný počet pracovných miest
Zdroj: Reuters

Americká ekonomika v júni vytvorila rekordných 4,8 milióna pracovných miest, čo je viac, než sa čakalo. Miera nezamestnanosti sa znížila na 11,1 percenta z májových 13,3 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo americké ministerstvo práce.

Analytici podľa agentúry Reuters v priemere očakávali, že v júni vzniknú tri milióny pracovných miest a miera nezamestnanosti sa zníži len na 12,3 percenta. Počet vytvorených pracovných miest je najvyšší od roku 1939, kedy sa tieto údaje začali sledovať. V máji vzniklo takmer 2,7 milióna pracovných miest.

K tvorbe nových pracovných miest prispelo uvoľňovanie reštrikcií. Okrem iného v júni sa otvorilo viac reštaurácií a barov. Podľa analytikov sú údaje známkou toho, že by recesia spôsobená chorobou covid-19 mohla byť zažehnaná, aj keď rast počtu novo nakazených ohrozuje pokračujúci proces hospodárskej obnovy.

​Ďalšia správa ministerstva práce ukázala, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti sa v týždni do 27. júna znížil len nepatrne, a to na 1,427 milióna z 1,482 milióna v predchádzajúcom týždni. Počet nových žiadateľov síce výrazne klesol od rekordu z posledného marcového týždňa, kedy o pomoc požiadalo 6,87 milióna ľudí, stále však podľa analytikov zostáva vysoký.

Tvorbu nových pracovných miest za jún pripisujú ekonómovia vládnemu programu, vďaka ktorému môžu podnikatelia požiadať o pôžičku a tá im bude čiastočne odpustená, ak ju použijú na mzdy.

Tieto prostriedky však vysychajú. Ekonomika sa tiež už začiatkom roka prepadla do recesie a mnoho spoločností, medzi nimi aj tie, ktoré pôvodne nezasiahli koronavírusové obmedzenia, sa teraz stretáva so slabým dopytom. To je zrejme aj dôvod, prečo počet nových žiadateľov o podporu stále zostáva vysoký. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.