Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2020, 17:21

Koronavírus povedie k zásadným zmenám ekonomiky. Európa je v skvelej pozícii, tvrdí šéfka ECB

Christine Lagardeová poukázala okrem iného na vedúce postavenie kontinente v oblasti ekologických inovácií.

Koronavírus povedie k zásadným zmenám ekonomiky. Európa je v skvelej pozícii, tvrdí šéfka ECB
Zdroj: Reuters

Hospodárska kríza vyvolaná pandémiou choroby Covid-19 povedie k zásadným zmenám svetovej ekonomiky, ktoré budú zahŕňať zvýšenie dôrazu na ekológiu a digitalizáciu a tiež transformáciu systému práce.

Uviedla to dnes podľa agentúry AFP šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová.

Dodala, že Európa sa v tejto súvislosti nachádza v "skvelej pozícii", a poukázala okrem iného na vedúce postavenie kontinentu v oblasti ekologických inovácií.

"(Táto kríza) je akcelerátorom transformácie, ktorá sa už v našich ekonomikách skrývala," povedala šéfka ECB na ekonomickej videokonferencii v Paríži.

"To, čo práve prežívame, urýchli transformáciu výroby, práce, obchodu a pravdepodobne prinesie posun k udržateľnejšiemu a ekologickejšiemu spôsobu života," dodala.

Konkrétne poukázala napríklad na prácu na diaľku, ktorá podľa nej prinajmenšom vo vyspelých krajinách "zmení spôsob práce všetkých zamestnancov".

Upozornila tiež na "zrýchlenie digitalizácie v službách či automatizácie v priemysle". Dodala, že kríza by podľa odhadov mala zvýšiť robotizáciu v priemysle o 70 až 75 percent.

Lagardeová tiež upozornila, že v dôsledku obmedzenia pohybu ľudí v rámci boja proti šíreniu koronavírusu došlo k prudkému rozvoju internetového obchodu. Dodala, že tento vývoj by sa mal v budúcnosti ďalej zrýchľovať na úkor predaja v tradičných obchodoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.