Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.07.2020, 13:06

Nad biznisovým Hongkongom sa zmráka. Firmám vadí kontroverzný zákon

  • Od utorka platia v Hongkongu nový bezpečnostný zákon a ten je tŕňom v oku nielen miestnom aktivistom, ale aj časti zahraničných firiem.
  • Mohlo by tak dôjsť k odlivu kapitálu a mesto by stratilo svoj dlhoročný status globálneho obchodného a finančného centra.
Nad biznisovým Hongkongom sa zmráka. Firmám vadí kontroverzný zákon
Zdroj: Pixabay

"Všeobecne platí, že podnikateľská komunita chce právny štát a stabilné podnikateľské prostredie. Pokiaľ to tento bezpečnostný zákon zaistí, je to v poriadku," hovorí vedúci lektor financií na čínskej univerzite v Hongkongu Simon Lee.

Taktiež niektoré nadnárodné firmy, ktoré majú základňu aj v Hongkongu, zákon podporili - napríklad HSBC, Standard Chartered, Swire alebo Jardine Matheson.

Podnikatelia majú strach

Napriek tomu časť firiem aj tamojších podnikateľov je z toho, čo prináša nový zákon, nervózna. Majiteľ barov a reštaurácií Gordon Lam CNN povedal, že zákon je najzávažnejším útokom na slobodu mesta.

"Mnoho majiteľov podnikov sa bojí, že budú potrestaní za svoje názory," uviedol podnikateľ, ktorý vedie Hongkongskú federáciu malých a stredných reštaurácií.

Podnikatelia tiež majú strach z toho, že nový zákon povedie k obťažovaniu aj narušovaniu súkromia. Aktivisti aj odborníci sa obávajú, že môže narušiť aj poloautonómne postavenie Hongkongu.

Odchod do Singapuru?

Niektoré americké spoločnosti preto zvažujú presun svojich aktív inam. Avšak v regióne príliš veľa alternatív nemajú. V podstate jedinou možnosťou je Singapur, ktorý je hlavným finančným centrom v Ázii.

Avšak aj kvôli nemu panujú určité obavy. Vzbudzuje ich napríklad kontroverzný minuloročný zákon o šírení fake news zavedený singapurskou vládou, ktorý podľa kritikov viedol k zvýšenej cenzúre.

Hongkong je pre zahraničné firmy atraktívny najmä kvôli tomu, že tam môžu fungovať, na rozdiel od pevninskej Číny, bez akéhokoľvek obmedzenia.

Peking totiž na pevnine reguluje všetky podnikania zahraničných spoločností. Ovplyvňuje napríklad objem kapitálu, ktoré môžu spoločnosti investovať alebo veľkosti podielov, ktoré môžu vlastniť vo svojich vlastných podnikoch.

Čína chce väčšiu kontrolu

Stály výbor čínskeho parlamentu schválil kontroverzný bezpečnostný zákon pre Hongkong v pondelok, do platnosti vstúpil v utorok. Zákon konkretizuje definície štyroch trestných činov, ktorými sú separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráca s cudzími silami s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť.

Zároveň zákon vymedzuje tresty za tieto činy. Najťažším trestom, s ktorým bezpečnostný zákon pre Hongkong počíta, je doživotné väzenie.

Nový zákon môže mať pre Hongkong najzávažnejšie dôsledky od roku 1997, kedy sa táto britská kolónia vrátila pod čínsku správu. Umožnil by okrem iného prvýkrát rozmiestniť bezpečnostné zložky pevninskej Číny v Hongkongu, ktorý má Pekingom zaručenú vysokú mieru autonómie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.