Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2020, 10:27 Aktualizované dňa 07.07.2020 o 10:59

Prepad HDP eurozóny bude horší, než sa čakalo. Dosiahne 8,7 percenta

Údaje za máj a jún naznačujú, že EÚ má už najhoršie možno za sebou.

Prepad HDP eurozóny bude horší, než sa čakalo. Dosiahne 8,7 percenta
Zdroj: Reuters

Prepad hrubého domáceho produktu (HDP) v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo - na úrovni 8,7 percenta. Vyplýva to z letných ekonomických prognóz, ktoré v utorok predstavila Európska komisia (EK). Exekutíva EÚ ešte v máji, v rámci svojich jarných prognóz, predpovedala pre eurozónu pokles o 7,7 percenta.

Najnovšie predpovede EK vychádzajú z nových údajov, ktoré by mali lepšie opísať problémy spôsobené koronakrízou. Komisia tvrdí, že aj kvôli pomalšiemu uvoľňovaniu karanténnych opatrení hospodárstvo EÚ postihne tento rok hlboká recesia.

​Letná hospodárska prognóza predpovedá tento rok pre eurozónu prepad rastu o 8,7 percenta, v roku 2021 už počíta s rastom na úrovni 6,1 percenta.

Tlmený rast

Hospodárstvo EÚ ako celku zaznamená v roku 2020 pokles o 8,3 percenta a v budúcom roku rast vo výške 5,8 percenta. Rast v roku 2021 tak bude tiež o niečo tlmenejší, než predpokladala na jar.

Komisia zároveň upozornila, že EÚ čelí viacerým rizikám, vrátane ďalšej veľkej vlny nákazy. Aj preto letné prognózy treba vnímať ako východisko pre dosiahnutie dohody o ambicióznom balíku opatrení na obnovu ekonomiky s názvom EÚ budúcej generácie, na ktorý si chce EK požičať 750 miliárd eur.

Eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni v správe pre médiá upozornil, že letné prognózy potvrdzujú "devastujúce hospodárske účinky" pandémie. "Je veľmi dôležité dosiahnuť rýchlu dohodu o pláne obnovy, ktorý navrhla eurokomisia. Aby v tomto kritickom období naše hospodárstva opäť nadobudli dôveru a aby sme im pomohli novými finančnými prostriedkami," uviedol komisár.

Zrýchlenie v druhej polovici 

Údaje za máj a jún naznačujú, že EÚ má už najhoršie možno za sebou. Očakáva sa, že obnova hospodárstva sa zrýchli v druhej polovici roka 2020, aj keď v tom budú značné rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi.

Podľa prognóz je šok pre hospodárstvo únie symetrický v tom, že pandémia zasiahla všetky členské štáty. Pokles produkcie v roku 2020 a rýchlosť obnovy v roku 2021 sa však medzi krajinami výrazne líšia a tieto rozdiely budú v jednotlivých štátoch výraznejšie, než sa očakávalo ešte na jar.

Celkový výhľad týkajúci sa inflácie sa od jarnej prognózy zmenil len nepatrne. Ceny ropy a potravín vzrástli viac, ako sa očakávalo, ale tento účinok bude vykompenzovaný slabším hospodárskym výhľadom a účinkom znižovania DPH a iných opatrení prijatých v niektorých členských štátoch.

Inflácia v eurozóne meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) sa v súčasnosti odhaduje na 0,3 percenta v roku 2020 a na 1,1 percenta v roku 2021. V EÚ má inflácia dosiahnuť 0,6 percenta v roku 2020 a 1,3 percenta v roku 2021.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.