Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2020, 13:38

Súdny dvor rozhodol v kauze emisií. Volkswagenu hrozí záplava žalôb

Spotrebitelia môžu žalovať Volkswagen v krajine, kde si auto kúpili, rozhodol súd.

Súdny dvor rozhodol v kauze emisií. Volkswagenu hrozí záplava žalôb
Zdroj: Reuters

Spotrebitelia v Európskej únii môžu žalovať Volkswagen na súde vo svojej krajine, ak si tu kúpili auto s nainštalovaným softvérom, ktorý slúžil na manipuláciu s emisiami.

Rozhodol o tom dnes Súdny dvor Európskej únie. Rozhodnutie znamená, že nemecký výrobca automobilov by mohol čeliť množstvu žalôb od spotrebiteľov po celej Únii.

​Súdny dvor sa prípadom zaoberal na popud rakúskeho súdu. Ten dostal žalobu od rakúskeho združenia spotrebiteľov VKI zastupujúceho 574 majiteľov vozidiel s nelegálnym softvérom.

Spochybnenie právomoci 

Rakúska strana chcela vedieť, či prípad spadá do jej príslušnosti, pretože Volkswagen, ktorý sídli v Nemecku, právomoc rakúskych súdov spochybnil.

Podľa nariadenia o súdnej právomoci by všeobecne mala byť žaloba podaná v mieste, kde má žalovaný sídlo. Avšak vo veciach nárokov zodpovednosti je tiež možnosť podniknúť kroky v mieste, kde sa škoda prejavila.

V tomto prípade sa škoda prejavila až po kúpe vozidla, pretože to bolo kúpené za cenu vyššiu, než bola kvôli inštalovanému softvéru jeho skutočná hodnota.

Hoci Volkswagen ako žalovaná strana sídli v Nemecku, môže byť podľa rozhodnutia žalovaný aj v inom štáte EÚ, v ktorom si zákazníci jeho vozidlo s nelegálnym softvérom kúpili

Záplava žalôb

Volkswagenu teraz hrozí záplava žalôb od spotrebiteľov. Nemecký koncern na žiadosť agentúry Reuters o komentár zatiaľ nereagoval.

Volkswagen v septembri 2015 v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že do miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér, ktorý umožňoval manipulovať s testami emisií.

Autá vďaka tomu pri kontrolách produkovali výrazne menej emisií ako pri bežnej jazde. Náklady na pokuty, zvolávacia akcia a na vyrovnanie v civilných sporoch po celom svete už Volkswagen stáli viac ako 33 miliárd dolárov.

V Spojených štátoch zaplatil Volkswagen majiteľom áut, jednotlivým štátom, regulačným orgánom pre otázky životného prostredia a predajcom áut odškodné 25 miliárd dolárov a ponúkol, že vykúpi 500-tisíc dotknutých vozidiel. Automobilka takisto jedná o urovnanie kolektívnej žaloby v Nemecku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.