Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2020, 19:45 Aktualizované dňa 09.07.2020 o 20:12

Euroskupina má nového šéfa. Stal sa ním írsky minister financií

Za favoritku hlasovania bola označovaná španielska ministerka hospodárstva Nadia Calviňová.

Euroskupina má nového šéfa. Stal sa ním írsky minister financií
Zdroj: Reuters

Írsky minister financií Pascal Donohoe bol dnes zvolený za predsedu Euroskupiny, vplyvného orgánu zloženého z 19 ministrov financií krajín platiacich eurom.

Štyridsaťpäťročný konzervatívny politik nahradí odstupujúceho portugalského ministra financií Mária Centena v čase, keď ministrov čaká rozhodovanie o podrobnostiach balíka na pomoc úniovým ekonomikám, ktorý navrhla Európska komisia.

​Za favoritku hlasovania bola označovaná španielska ministerka hospodárstva Nadia Calviňová. Donhoe však dokázal získať na svoju stranu väčšinu z 19 ministrov, ktorí ho zvolili v tajnom hlasovaní.

Donohoe uspel v konkurencii Calviňovej a svojho luxemburského kolegu Pierra Gramegna. Podporu mu pred tajným hlasovaním sľúbila Európska ľudová strana, ktorej členom je viac ako tretina ministrov financií eurozóny.

Bližšie ako ľavicová Španielka bol tiež zástupcom severských krajín a Holandska, ktorí presadzujú prísnejšiu fiškálnu politiku a obávajú sa veľkého spoločného dlhu.

Calviňovú oproti tomu presadzovali juhoeurópske krajiny či Francúzsko usilujúce sa o štedré úniové investície do pokrízového oživenia hospodárstva.

Zástupcovia vlád 19 krajín hlasovali prostredníctvom videokonferencie a víťaz musel získať najmenej 10 hlasov. To sa v prvom kole nikomu nepodarilo, načo odstúpil Gramegna. V druhom kole sa väčšina priklonila na stranu najmladšieho z kandidátov. Funkcie sa na dva a pol roka ujme v pondelok, keď sa končí Centenovo funkčné obdobie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.