Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2020, 14:59

Alza dostala v Maďarsku mastnú pokutu, dôvodom je Black Friday

V reklame ponúkala zľavy až 80 percent, avšak na žiadny tovar zobrazený v reklamnej kampani sa tak vysoká zľava nevzťahovala.

Alza dostala v Maďarsku mastnú pokutu, dôvodom je Black Friday
Zdroj: Alza

Maďarský úrad pre hospodársku súťaž (GVH) vymeral pokutu 892 miliónov forintov (vyše 2 a pol milióna eur) internetovému predajcovi spotrebnej elektroniky Alza.hu. Maďarská súčasť českého podniku Alza pokutu dostala za nekalé obchodné praktiky, informovala dnes maďarská agentúra MTI.

​Maďarský úrad uviedol, že Alza.hu v období od januára 2018 do februára 2019 šesťkrát inzerovala zľavovú akciu označovanú v reklame ako Black Friday, teda čierny piatok.

V reklame ponúkala zľavy až 80 percent, úrad však zistil, že na žiadny tovar zobrazený v reklamnej kampani sa tak vysoká zľava nevzťahovala. Podľa GVH sa zľava 80 percent vzťahovala iba na desať až 20 produktov ponúkaných v rámci akcie.

Portál Lupa.cz upozornil, že Alza od úradu najprv dostala pokutu nižšiu, a to 862 miliónov forintov. K tej sa však neskôr pridalo ďalších 30 miliónov forintov za neposkytnutie dostatočnej súčinnosti pri vyšetrovaní.

Alza vznikla v roku 1994. V súčasnej dobe ju vlastní skupina investorov, ktorí ju ovládajú cez holdingovú spoločnosť L.S. Investments Limited. Alza.cz predáva na 26 trhoch Európskej únie, Maďarsko je najväčším zahraničným trhom firmy.

Firme Alza.cz vlani podľa predbežných výsledkov vzrástol obrat o 17,6 percenta na 29,3 miliardy korún (1,1 miliardy eur) bez DPH. Internetový predajca vybavil 12,3 milióna objednávok, medziročne viac takmer o 20 percent. Predal viac ako 37 miliónov kusov tovaru, čo je medziročný nárast o 26 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.