Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2020, 20:15

Vzťahy USA a Číny sa prudko zhoršili. Trump: Mohli zastaviť epidémiu, ale neurobili to

Zodpovednosť za zhoršenie vzťahov nesie podľa amerického prezidenta Peking.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump momentálne nezvažuje rokovania o druhej fáze obchodnej dohody s Čínou. Dôvodom sú zhoršené vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom, najmä v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Na otázku novinárov o prípadnej druhej fáze obchodnej dohody po tom, ako sa začala tento rok realizovať 1. fáza, Trump uviedol, že "o tom teraz neuvažuje".

Dodal, že vzťahy medzi USA a Čínou sa v poslednom období prudko zhoršili, pričom zodpovednosť za to podľa neho nesie Peking. "Mohli túto epidémiu zastaviť. Mohli ju zastaviť, ale neurobili to," povedal Trump.

Takzvanú prvú fázu obchodnej dohody podpísali v januári tohto roka. Tento krok pozastavil predchádzajúce ostré obchodné spory medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, ktoré negatívne ovplyvňovali globálny obchod a vývoj ďalších ekonomík.

V rámci tejto dohody sa napríklad Čína zaviazala, že do dvoch rokov zvýši nákup tovarov a služieb z USA o 200 miliárd USD (177,37 miliardy eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.