Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2020, 00:00

Ghana láka Afroameričanov domov

Západoafrická krajina sa snaží o to, aby na jej územie prišli bývať či podnikať černosi zo Spojených štátov a z Karibiku.

Ghana láka Afroameričanov domov
Zdroj: Reuters

Máj 1964, Akkra. Slávny americký boxer Muhammad Ali prichádza na ostro sledovanú návštevu Ghany. „Vrátil som sa vlasti,“ povedal legendárny športovec vo VIP salóniku letiska v Akkre desiatkam reportérov, ktorí sa sem zišli z celej Afriky. Následne sa vydá na triumfálnu jazdu ulicami mesta, kde mu mávajú ghanskými vlajkami desaťtisíce ľudí.


Muhammad Ali sa pred vyše polstoročím stal jednou z desiatok slávnych osobností afroamerického pôvodu, ktorí pricestovali do Akkry na pozvanie Ghany a podporili tak vládnu stratégiu usilujúcu sa povzbudiť amerických černochov k návratu do Afriky. Aj týmto spôsobom sa krajina, ktorá sa v roku 1957 ako prvá z radov subsaharských štátov zbavila kolonializmu a získala nezávislosť, snažila posilniť vlastnú africkú identitu.


Táto snaha sa opäť zintenzívnila v uplynulých týždňoch, keď po tvrdom zatýkacom zákroku americkej polície zomrel v meste Minneapolis černoch George Floyd. Úrady v Akkre vyzvali Afroameričanov, aby sa presťahovali do Ghany alebo tam začali podnikať. Práve návrat do vlasti ich predkov by totiž mohol byť riešením pre tých, ktorí nevidia v USA veľkú perspektívu. „Rasizmus v Amerike sa naďalej rozširuje do smrtiacej pandémie. Naši bratia a sestry túžia po lieku proti nej už vyše 400 rokov,“ vyhlásila minulý mesiac Barbara Otengová-Gyasiová, ghanská ministerka turizmu, umenia a kultúry.

Tisícky imigrantov z USA
O tom, že stratégia ghanskej vlády funguje, svedčia štatistiky aj záujem cudzincov. Začiatkom tohto tisícročia prijala krajina zákon o občianstve, ktorý uľahčuje ľuďom s africk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.