Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.07.2020, 11:15 Aktualizované dňa 14.07.2020 o 15:24

Veľký prepad priemyslu na Slovensku. Výroba medziročne klesla najprudšie v Únii

V medziročnom porovnaní priemyselná produkcia v eurozóne klesla o 20,9 percenta.

Veľký prepad priemyslu na Slovensku. Výroba medziročne klesla najprudšie v Únii
Zdroj: Dreamstime

Priemyselná výroba v Európskej únii sa v máji medzimesačne zvýšila o 11,4 percenta po aprílovom prepade o 18,2 percenta. Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat.

V medziročnom porovnaní produkcia klesla o 20,5 percenta, jej prepad ale spomalil z aprílových 27,8 percenta. Priemyselnú aktivitu tvrdo zasiahli opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré však v máji členské krajiny začali uvoľňovať.

V eurozóne sa priemyselná výroba v máji medzimesačne zvýšila o 12,4 percenta. Zaostala však za očakávaniami analytikov, ktorí podľa prieskumu agentúry Reuters počítali s 15-percentným nárastom. Medziročne sa výroba v eurozóne prepadla o 20,9 percenta.

Zdroj: Eurostat

​Najvýraznejší medzimesačný nárast v rámci EÚ zaznamenala v máji výroba v Taliansku, kde sa zvýšila o 42,1 percenta. Nasledovalo Francúzsko a Slovensko zhruba s pätinovým nárastom.

V Českej republike produkcia stúpla o 13,9 percenta. V niektorých krajinách, napríklad v Írsku či Chorvátsku, však produkcia pokračovala v medzimesačnom poklese.

Zdroj: Eurostat

​V medziročnom porovnaní zaznamenalo najprudší prepad výroby Slovensko, a to o 33,5 percenta. V Česku sa priemyselná produkcia medziročne znížila o 25,7 percenta. Medziročný rast výroby podľa dostupných údajov nezaznamenala žiadna členská krajina EÚ.

Európska komisia (EK) minulý týždeň predpovedala, že ekonomika EÚ tento rok klesne o rekordných 8,3 percenta. V budúcom roku komisia počíta s rastom o 5,8 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.