Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2020, 11:26 Aktualizované dňa 15.07.2020 o 12:05

Veľká porážka Európskej komisie. Apple nemusí Írsku zaplatiť 13 miliárd

Komisia tvrdila, že americký podnik získal od írskeho štátu medzi rokmi 2003 až 2014 neoprávnenú pomoc v podobe daňovej výhody.

Veľká porážka Európskej komisie. Apple nemusí Írsku zaplatiť 13 miliárd
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Apple nemusí Írsku na daniach doplatiť 13 miliárd eur, ako požadovala Európska komisia. V ostro sledovanom spore s európskou exekutívou o tom dnes rozhodol Tribunál súdu EÚ. Komisia - a najmä jej členka Margrethe Vestagerová - tak neuspela s uložením rekordnej sankcie, ktorú pokladala za daňový nedoplatok.

​Komisia tvrdila, že americký podnik získal od írskeho štátu medzi rokmi 2003 až 2014 neoprávnenú pomoc v podobe daňovej výhody, a preto musí peniaze doplatiť.

"Mimo realitu i zdravý rozum"

Úniový súdny orgán sa záležitosťou v posledných rokoch zaoberal na základe odvolania spoločnosti Apple proti rozhodnutiu Európskej komisie. V spore, ktorého výsledok môže ovplyvniť ďalšie ťaženie komisie proti daňovým výhodám pre veľké firmy, sa proti úniovej exekutíve postavilo aj Írsko.

Druhý najvyšší súd EÚ svoje rozhodnutie zdôvodnil dnes tým, že komisii sa nepodarilo preukázať, že by boli americkej firme poskytnuté výhody odporujúce právu Únie.

Jedna z najväčších technologických firiem na svete vlani v septembri na úvod konania pred úniovým súdom vyhlásila, že Európska komisia bola "mimo realitu i zdravý rozum", keď nariadila, že má Apple v Írsku doplatiť 13 miliárd eur. Firma argumentovala aj tým, že má v Írsku len dve pobočky, a tým "jednoducho nemôže byť pripísaná zodpovednosť za vytvorenie takmer všetkých ziskov Applu mimo územia Ameriky".

Výrobca mobilných telefónov iPhone a ďalších zariadení tvrdil, že je najväčším svetovým platcom daní a že ho Európska komisia chce v Írsku zdaniť za rovnaké výnosy, z ktorých už zaplatil dane v USA.

Dublin s komisiou nesúhlasí

Apple podľa komisie platil vďaka daňovým dohodám v Írsku zo svojich európskych ziskov dane od jedného percenta v roku 2003 do 0,005 percenta v roku 2014. Podľa Dublinu však Apple na daniach platil to, čo platiť mal, a žiadnu nepovolenú štátnu pomoc nedostal.

Komisia spor vnímala ako kľúčový nielen kvôli mimoriadnej výške doplácanej sumy, ale aj kvôli dani ďalších veľkých firiem, ktoré označuje za neoprávnenú štátnu pomoc, ktorá krivý konkurenčné prostredie.

Daňové rozhodnutia z rokov 1991 a 2007 určovali spôsob zdanenia zisku dvoch írskych dcérskych spoločností Applu, a to firiem Apple Sales International a Apple Operations Europe. Ten však neodpovedal ekonomickej realite, tvrdila komisie.

Podľa agentúry Reuters môže porážka na súde oslabiť alebo zbrzdiť postup komisie voči firmám IKEA a Nike v Holandsku a Huhtamaki v Luxembursku. Podpredsedníčka EK pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová urobila z boja proti nadmernému daňovému zvýhodňovaniu veľkých firiem jednu z hlavných tém svojho pôsobenia v komisii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.