Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2020, 20:26

Lagardeová: EÚ potrebuje ambicióznu dohodu, nie však za každú cenu

Čiastku 750 miliárd eur si komisia plánuje požičať na finančných trhoch.

Lagardeová: EÚ potrebuje ambicióznu dohodu, nie však za každú cenu
Zdroj: Reuters

Pre lídrov Európskej únie bude lepšie, keď sa dohodnú na ambicióznej finančnej pomoci, než aby uzavreli rýchlu dohodu za každú cenu. Povedala to dnes prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová.

Lídri už tretí deň rokujú v Bruseli o fonde obnovy, ktorý je navrhnutý v bezprecedentnom objeme 750 miliárd eur a ktorý má pomôcť ekonomikám dostať sa z krízy, v ktorej sa ocitli v dôsledku šírenia koronavírusu.

"Dohoda lídrov by v ideálnom prípade mala byť ambiciózna čo do rozsahu a zloženia toho balíka, zhruba podľa toho, čo už navrhla Európska komisia (EK)," povedala šéfka ECB agentúre Reuters.

"Z môjho pohľadu je lepšie dohodnúť sa na ambicióznom fonde podľa toho návrhu, aj keby to zabralo o trochu viac času. Bola by som rada, keby sa lídri dohodli na niečom, čo bude ambiciózne, než aby to bolo rýchlo," dodala.

Návrh na schválenie fondu obnovy, ktorý by mal európskej ekonomike pomôcť dostať sa z najhlbšej recesie od druhej svetovej vojny, medzi lídrami stále nenašiel dosť zástancov.

Predstavitelia jednotlivých krajín EÚ sa sporia najmä o tú časť fondu, ktorá počíta s priamymi platbami, pretože to je nevratná časť pomoci.

Komisia pôvodne navrhla, aby na priame platby išlo 500 miliárd eur a zvyšných 250 miliárd eur tvorili úvery.

Predseda Európskej rady Charles Michel už čiastočne pristúpil na námietky šetrných krajín pod vedením Holandska a navrhol, že časť pomoci zložená z grantov bude nižšia. V tejto otázke však stále nie je jasno.

Čiastku 750 miliárd eur si pritom komisia plánuje požičať na finančných trhoch, čo by znamenalo, že sa za tento dlh zaručia všetky členské štáty. To sa časti krajín nepáči. Stále je teda možné, že summit skončí dnes bez dohody a že sa lídri budú musieť zísť nabudúce.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.