Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2020, 17:12

Cena zlata rastie. Prvýkrát za takmer deväť rokov prekročila 1 900 dolárov za uncu

Od začiatku tohto roka tak už žltý kov zdražel takmer o štvrtinu. Investori považujú zlato za bezpečné útočisko v období neistoty.

Cena zlata rastie. Prvýkrát za takmer deväť rokov prekročila 1 900 dolárov za uncu
Zdroj: Reuters

Cena zlata dnes prvýkrát od septembra 2011 prekročila hranicu 1 900 dolárov za trojskú uncu (31,1 gramu). Zlato už dlhšiu dobu zdražuje kvôli obavám z ekonomických vplyvov koronavírusovej krízy, teraz k rastu jeho ceny prispieva aj napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou, napísala agentúra Reuters.

Okolo 15:30 hod. vykazovala cena zlata oproti štvrtku nárast o 0,9 percenta na 1 905 dolárov za trojskú uncu.

​Od začiatku tohto roka tak už žltý kov zdražel takmer o štvrtinu. Investori považujú zlato za bezpečné útočisko v období neistoty.

Zlato teraz ťaží okrem iného zo zníženia úrokov a ďalších stimulačných opatrení, ktorými sa centrálne banky snažia pomôcť ekonomike prekonať negatívne dopady koronavírusu.

Nízke úrokové sadzby zmenšujú nevýhodu zlata oproti investíciám prinášajúcim úroky, ako sú napríklad dlhopisy.

Dopyt po zlate dnes navyše podporila správa, že Čína nariadila uzavrieť konzulát Spojených štátov v meste Čcheng-tu. Peking tak reagoval na obdobný krok Washingtonu, ktorý tento týždeň rozhodol o uzatvorení čínskeho konzulátu v Houstone.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.