Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2020, 10:30

Zisk PSA kvôli koronavírusu klesol o takmer 70 percent. Plánovaná fúzia však prebehne

Fúzia s FCA, ktorou má vzniknúť štvrtý najväčší výrobca áut na svete, by mala byť dokončená v prvom štvrťroku 2021.

Francúzskej automobilke PSA Group klesol v prvej polovici tohto roka čistý zisk na 595 miliónov eur z vlaňajších porovnateľných 1,83 miliardy eur.

Prepad spôsobila koronavírusová pandémia, kvôli ktorej musela firma zastaviť výrobu a predajcovia zavrieť autosalóny. V júni však už spoločnosť zaznamenala oživenie predaja, vyplýva to z dnešného vyhlásenia firmy.

​Spoločnosť, ktorá vlastní značky ako Peugeot, Citroën či Opel, sa teraz chystá na zlúčenie s automobilkou Fiat Chrysler (FCA).

Výnosy spoločnosti klesli o 34,5 percenta na 25,12 miliardy eur. Finančný riaditeľ Philippe de Rovira novinárom povedal, že v júni už automobilka zažila vysoké oživenie predaja a podobný trend pokračuje aj v júli.

Rovira dodal, že fúzia s FCA, ktorou má vzniknúť štvrtý najväčší výrobca áut na svete s názvom Stellantis, pokračuje a dokončená by mala byť v prvom štvrťroku 2021.

​Protimonopolný úrad Európskej únie na začiatku tohto mesiaca oznámil, že prerušuje vyšetrovanie plánovanej fúzie, pretože čaká na potrebné informácie, napísala agentúra Reuters.

Spoločnosti PSA a FCA sa na fúzii v hodnote 50 miliárd dolárov  dohodli v decembri 2019. Obe firmy dúfajú, že sa im vďaka spojeniu podarí lepšie sa vyrovnať so slabším dopytom a že budú môcť zdieľať náklady na výrobu čistejších vozidiel, ktoré musia spĺňať prísnejšie emisné štandardy.

Dohoda dáva dohromady značky francúzskej skupiny Peugeot, Citroën, Opel a DS so značkami Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Maserati, Alfa Romeo či Ram. Ročný odbyt zlúčenej skupiny by mal dosahovať zhruba 8,7 milióna vozidiel a tržby takmer 170 miliárd eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.