Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2020, 11:21 Aktualizované dňa 30.07.2020 o 13:56

Recesia storočia: taký veľký pád nemeckej ekonomiky odborníci nečakali

Ekonómovia predpokladali, že HDP Nemecka sa v druhom štvrťroku zníži o deväť percent, nakoniec je však pád dvojciferný.

Recesia storočia: taký veľký pád nemeckej ekonomiky odborníci nečakali
Zdroj: Reuters

Nemecká ekonomika sa v tohtoročnom druhom štvrťroku kvôli koronakríze prepadla v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi o 10,1 percenta.

Vývoj nemeckého HDP:


Zaznamenala najvýraznejší pokles od roku 1970, kedy sa začali štvrťročné údaje sledovať. Oznámil to dnes spolkový štatistický úrad. Pokles bol výraznejší, než očakávali analytici.

Recesia storočia

Ekonómovia podľa agentúry Reuters predpokladali, že hrubý domáci produkt Nemecka sa v druhom štvrťroku zníži o deväť percent. "Tak teraz je to oficiálne. Je to recesia storočia," poznamenal k dnešným údajom ekonóm Andreas Scheuerle zo spoločnosti DekaBank.

Hospodársky prepad v druhom štvrťroku vrátil výkon nemeckej ekonomiky takmer o desať rokov späť. Štatistický úrad tiež upozornil, že prepad bol oveľa výraznejší ako najprudší štvrťročný pokles z obdobia globálnej finančnej krízy v roku 2009, kedy predstavoval 4,7 percenta.

Tempo hospodárskeho poklesu za prvý štvrťrok štatistický úrad spresnil na dve percentá, zatiaľ čo pôvodne hlásil 2,2 percenta.

Príspevok na dieťa či zníženie DPH

​Pandémia choroby covid-19 výrazne zasiahla spotrebiteľské výdavky, podnikové investície aj zahraničný obchod. V medziročnom porovnaní sa HDP Nemecka prepadlo o 11,7 percenta, zatiaľ čo analytici očakávali pokles o 11,3 percenta.

Nemecká vláda predstavila rozsiahle opatrenia, ktoré majú zmierniť negatívne dopady koronakrízy na ekonomiku. Rozhodla sa napríklad na pol roka znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) a poskytnúť rodinám jednorazový príspevok 300 eur na každé dieťa.

Analytici predpokladajú, že nemecká ekonomika sa v druhej polovici roka vráti k rastu. Napríklad inštitút Ifo tento týždeň predpovedal, že HDP za tretí štvrťrok vykáže rast o 6,9 percenta.

Najhlbšia a najkratšia

"Hoci tak dnešným číslom o prepade HDP v druhom štvrťroku dostala súčasná koronakríza jasnejší rozmer, ide o staré čísla a teda pre ďalší vývoj menej podstatné. To, že prepad ekonomík bude v druhom štvrťroku dvojciferný, bolo zrejmé už od zverejnenia vývoja HDP za prvý štvrťrok," upozornil hlavný ekonóm ING v Prahe Jakub Seidler.

Teraz podľa neho bude podstatné, ako rýchlo sa začne ekonomika zotavovať. Súčasné dáta pritom podľa neho naznačujú, že nemeckej ekonomike sa v tomto smere darí relatívne dobre.

Ekonóm Carsten Brzeski z banky ING dnes uviedol, že terajšia recesia by mohla byť najhlbšia, ale zároveň najkratšia v histórii. "Všetky mesačné indikátory už od mája signalizujú silné oživenie ekonomickej aktivity," dodal.

Európska komisia tento mesiac predpovedala, že nemecká ekonomika tento rok klesne o 6,3 percenta. Na budúci rok už počíta s rastom, ktorý odhaduje na 5,3 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a zároveň dôležitým obchodným partnerom Slovenska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.