Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2020, 11:30

Z Bruselu hlásia najhorší pád ekonomiky v histórii

Prvý rýchly odhad je založený na čiastkových údajoch, ktoré sa budú ďalej spresňovať.

Z Bruselu hlásia najhorší pád ekonomiky v histórii
Zdroj: Reuters

Ekonomika Európskej únie zaznamenala v druhom štvrťroku rekordný prepad, za ktorým sú najmä opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.

Hrubý domáci produkt sa oproti predchádzajúcim trom mesiacom znížil o 11,9 percenta, v medziročnom porovnaní o 14,4 percenta. Ukázal to rýchly odhad, ktorý dnes zverejnil štatistický úrad Eurostat.

​Výsledok je zhruba v súlade s odhadmi analytikov. Ekonomika eurozóny klesla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 12,1 percenta, medziročne o 15 percent.

"Sú to zďaleka najvýraznejšie prepady, ktoré sme zaznamenali od začiatku týchto meraní v roku 1995," uviedol Eurostat.

Zdroj: Eurostat

​Pripomenul, že druhý štvrťrok ešte bolo vo väčšine členských krajín ovplyvnený opatreniami proti šíreniu choroby covid-19.

V prvom štvrťroku ekonomika EÚ klesla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 3,2 percenta, v krajinách eurozóny sa HDP znížil o 3,6 percenta.

​Európske krajiny začali opatrenia proti šíreniu koronavírusu zavádzať na jar, väčšinou v marci. Prvý štvrťrok tak bol pandémiou ovplyvnený len okrajovo.

Prvý rýchly odhad je založený na čiastkových údajoch, ktoré sa budú ďalej spresňovať. Budúcu správu o vývoji HDP za druhý štvrťrok, ktorá bude predbežná, Eurostat zverejní 14. augusta.

Zdroj: Eurostat

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.