Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2020, 11:44

Rast cien v eurozóne prekvapil analytikov. Zdraželi potraviny aj alkohol

Inflácia prekonala očakávania analytikov, ktorí ju v ankete agentúry Reuters odhadovali na 0,2 percenta.

Rast cien v eurozóne prekvapil analytikov. Zdraželi potraviny aj alkohol
Zdroj: TASR

Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v júli zrýchlil na 0,4 z júnových 0,3 percenta. Vo svojom rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.

​Inflácia prekonala očakávania analytikov, ktorí ju v ankete agentúry Reuters odhadovali na 0,2 percenta. Zostala však hlboko pod cieľovou úrovňou Európskej centrálnej banky.

Cieľom ECB je držať medziročný rast cien tesne pod dvoma percentami. Banka už v tomto roku podnikla sériu mimoriadnych opatrení na podporu inflácie a ekonomiky, ktorá sa potýka s negatívnymi dôsledkami koronakrízy.

​Tento mesiac však na svojom zasadnutí nechala menovú politiku vrátane úrokových sadzieb bez zmeny.

Eurostat vo svojej dnešnej správe upozornil, že v júli pokračovalo postupné uvoľňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu, ktoré obmedzili ekonomickú aktivitu.

Ceny potravín, alkoholu a tabaku sa v júli medziročne zvýšili o dve percentá. Ceny energií sa naopak o 8,3 percenta prepadli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.