Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2020, 16:01

Ifo: Nemecká ekonomika klesne miernejšie, než sa čakalo. Dôvodom je prekvapujúci vývoj

V predchádzajúcom odhade Ifo počítal s poklesom ekonomiky až o 6,7 percenta.

Ifo: Nemecká ekonomika klesne miernejšie, než sa čakalo. Dôvodom je prekvapujúci vývoj
Zdroj: Reuters

Nemecký ekonomický inštitút Ifo výrazne zlepšil svoju prognózu vývoja nemeckej ekonomiky v tomto roku.

Podľa neho by tempo poklesu malo byť omnoho miernejšie, než predpokladal pred mesiacom. Dôvodom je "prekvapujúco pozitívny vývoj" v posledných týždňoch.

Temný scenár

Ako uviedol hlavný ekonóm Ifo Timo Wollmershäuser pre týždenník Der Spiegel, na ktorý sa odvolala agentúra Reuters, hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka by mal v roku 2020 klesnúť o 5,1 percenta.

V predchádzajúcom odhade Ifo počítal s poklesom ekonomiky až o 6,7 percenta.

Rekordný pád

Nemecká ekonomika zaznamenala v 2. kvartáli v dôsledku pandémie nového koronavírusu medzištvrťročný pokles o 10,1 percenta.

Bol to najvýraznejší pokles od začatia evidovania príslušných údajov v roku 1970.

Začiatkom tohto týždňa však Ifo zverejnil, že podnikateľská dôvera v Nemecku sa v júli zvýšila, pričom rast prekonal očakávania. Nálada podnikateľov sa tak zlepšila už tretí mesiac po sebe.

Následne Ifo informoval o zlepšení exportných očakávaní nemeckých výrobných podnikov. Výrazné zlepšenie nálady bolo zaznamenané v automobilovom sektore.

Dôvera sa vrátila aj medzi výrobcov v elektronickom a chemickom priemysle. Zložitá situácia vzhľadom na export však pretrváva v oblasti textilného, odevného a kožiarskeho priemyslu, dodal Ifo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.