Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2020, 12:20

Rozdelené Chorvátsko. Ulice Dubrovníka zívajú prázdnotou, kým pláže na severe sú plné

Takmer 20 percent hrubého domáceho produktu Chorvátska závisí od cestovného ruchu.

V južnom cípe chorvátskeho jadranského pobrežia sa mramorovými ulicami Dubrovníku prechádza oveľa menej turistov, než je v túto ročnú dobu obvyklé.

Naopak počty návštevníkov na plážach na severe sa omnoho viac blížia k normálu. Nápadný rozdiel v tom, ako sa cestovný ruch v rôznych častiach Chorvátska vyrovnáva s pandémiou covidu-19, je daný predovšetkým obmedzeniami cezhraničného cestovania, uviedla agentúra Reuters.

Najmenej turistov 

Dubrovník, ktorý v Chorvátsku patrí k hlavným turistickým cieľom, sa v tomto roku stal najmenej navštevovanou časťou chorvátskeho pobrežia.

Príčinou je skutočnosť, že do značnej miery závisí na návštevníkoch, ktorí tam cestujú lietadlom alebo výletnou loďou, alebo na tých, ktorí sa tam zúčastňujú konferencií a bývajú v hoteli.

"Dúfali sme, že v porovnaní s minulou sezónou budeme mať 20 až 25 percent obratu," hovorí Tiffany Cvjetkovičová Rudenjaková, ktorej rodina vlastní v centre mesta reštauráciu Lanii. "Stále sme to nedosiahli, ale dúfame, že to august zmení."

Výrazný pokles 

Podľa Any Hrničovej, riaditeľky miestneho turistického združenia, prišlo do Dubrovníka na konci júla oproti vlaňajšku len 30 percent turistov. Za prvých sedem tohtoročných mesiacov sú čísla ešte nižšie: 13 percent v porovnaní s minulým rokom.

Počet hostí sa zvýšil od polovice júna, kedy sa začala obnovovať letecká doprava po Európe, a potom vzrástol od polovice júla, kedy reštrikcie uvoľnila Británia. Mesto je totiž obzvlášť obľúbené medzi britskými turistami.

"Zatiaľ je najviac hostí z tuzemska a Nemecka, v najbližších týždňoch však očakávame nárast počtu príjazdov zo Spojeného kráľovstva," hovorí Hrničová. Otvorených je teraz 60 percent hotelov a ďalšie podľa nej dúfajú, že budú môcť otvoriť v auguste.

Obľúbené u Britov 

Riaditeľ obchodných služieb na dubrovníckom letisku Ivan Maslać uvádza, že v posledných dvoch týždňoch boli lety z Británie s ohľadom na okolnosti pomerne plné. Letisko ponúklo aerolinkám zľavy za letiskové poplatky a stimul dve eurá za každého cestujúceho, dodáva.

Takmer 20 percent hrubého domáceho produktu Chorvátska závisí od cestovného ruchu. Vláda vyjadrila nádej, že krajina tento rok z turizmu získa tretinu minuloročných tržieb, ktoré predstavovali približne 12 miliárd eur.

Momentálne je na chorvátskom pobreží asi 600-tisíc turistov, z ktorých sa veľa zdržiava na Istrii, kde počet Slovincov a Nemcov presiahol 80 percent ich počtu v minulom roku.

Faktory prispievajúce k solídnej návštevnosti tohto polostrova sú ľahká dostupnosť autom a lacnejšie ubytovanie v kempoch či apartmánoch, hovorí Denis Ivošević z istrijského turistického združenia.

Napriek nárastu počtu nakazených v posledných týždňoch, ktorý sa týkal predovšetkým Záhrebu a ďalších oblastí vo vnútrozemí, sa nezdá, že sa turisti nákazy príliš obávajú. "Nepovedal by som, že byť tu je nebezpečné," hovorí konzultant z odvetvia informačných technológií Bence Smid, ktorý do Dubrovníka prišiel z Maďarska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.