Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyNajväčší prístav Izraela v Haife bude od budúceho roka na predaj. Podľa tamojšej vlády má totiž súkromný podnik väčšiu šancu vyrovnať sa konkurencii z Číny, ktorá chce hneď vedľa otvoriť iné kotvisko. Pred čínskymi investíciami varuje Izraelčanov už dlhšiu dobu ich najväčší spojenec - Spojené štáty. Haifský prístav je tak ďalšou ukážkou, ako židovský štát balansuje medzi Pekingom a Washingtonom.
Izraelskí úradníci veria, že privatizáciou prístavu zlepšia konkurencieschopnosť podniku. Haifský prístav funguje od roku 1933 a počas druhej svetovej vojny slúžil ako brána stoviek tisíc židovských prisťahovalcov. O jeho predaji sa v štáte hovorí už dlho, teraz sa však príprava na privatizáciu urýchľuje.
Tamojšia vláda ho chce predať za dve miliardy šekelov (pol miliardy eur). Bez ohľadu na konečnú cenu avizovala, že v rámci akejkoľvek zmluvy investuje prvú miliardu šekelov do vylepšenia či modernizácie podniku, napríklad do vybudovania novej hlbinnej platformy.
"Nie je to ideálny čas, ale v každom prípade, ak budeme aj naďalej vyčkávať, bude to čím ďalej ťažšie," vysvetľuje Eshel Armony, predseda predstavenstva prístavu, prečo sa s predajom teraz tak ponáhľa.
"Potrebujeme ľudí, ktorí prídu z medzinárodnej arény biznisu a prinesú so sebou nové myšlienky, ktoré pomôžu spoločnosti postaviť sa konkurencii," mieni Armony. Serióznym zákazníkom, ktorí so sebou privedú odborníkov z oblasti správy prístavu, ponúkne izraelská vláda zľavu.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.