Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2020, 13:46

Čistý zisk Saudi Aramco sa v druhom kvartáli prepadol takmer o tri štvrtiny

Čistý zisk Saudi Aramco sa v druhom kvartáli prepadol takmer o tri štvrtiny
Zdroj: TASR

Čistý zisk Saudi Aramco sa v 2. kvartáli prepadol takmer o tri štvrtiny a prudšie, než sa očakávalo. Príčinou boli nízke ceny ropy a pokles marží v oblasti rafinérskych a chemických aktivít z dôvodu zníženia dopytu v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Čistý zisk za tri mesiace od apríla do júna medziročne padol o 73,4 percenta 5,52 miliardy eur.  Analytici počítali so ziskom na úrovni 31,3 miliardy SAR.

Karanténne a reštriktívne opatrenia prijaté na zastavenie šírenia nového koronavírusu, ktoré obmedzili dopravu a spôsobili kolaps dopytu po rope a zníženie jej cien, mali výrazný negatívny vplyv na všetky ropné spoločnosti.

Ceny severomorskej ropnej zmesi Brent boli na konci 2. kvartálu o 38 percent nižšie než pred rokom, a to aj napriek májovej dohode veľkých producentov skupiny OPEC+ o obmedzení ťažby o rekordných 9,7 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne, ktoré podporila ceny a znížila nadmernú ponuku na trhu.

Koncern Saudi Aramco uviedol, že za 2. kvartál vyplatí na dividendách celkovo 18,75 miliardy dolárov (15,87 miliardy eur). Akcie koncernu sa tento rok oslabili približne o 7 percenta.

Za celý 1. polrok čistý zisk Saudi Aramco klesol o 50 percent na 23,2 miliardy USD zo 46,9 miliardy dolárov v rovnakom období vlani.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.