Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.08.2020, 18:17

Nízke ceny ropy a odpisy stlačili ropný koncern Occidental do hlbokej straty

Firma je tak ďalšou po spoločnostiach BP, Chevron a Total, ktorá uskutočnila masívne odpisy.

Nízke ceny ropy a odpisy stlačili ropný koncern Occidental do hlbokej straty
Zdroj: Reuters

Americký ropný koncern Occidental Petroleum zaznamenal za 2. štvrťrok prepad do straty vyše 8 miliárd dolárov. Dôvodom je pokles cien ropy a odpisy po tom, ako dopyt po palivách v období pandémie nového koronavírusu klesol.

Spoločnosť Occidental, ktorá vlani investovala desiatky miliárd dolárov do akvizície konkurenčnej firmy Anadarko Petroleum, odpísala z hodnoty svojich aktív v ropnom a plynárenskom sektore 6,6 miliardy USD (5,6 miliardy eur).

Firma je tak ďalšou po spoločnostiach BP, Chevron a Total, ktorá uskutočnila masívne odpisy. Ropný sektor totiž v súčasnosti očakáva, že ceny ropy zostanú na nízkej úrovni niekoľko rokov.

Čistá strata firmy Occidental dosiahla za 2. štvrťrok 8,25 miliardy USD, čo na akciu predstavuje 9,12 USD. Na porovnanie, v rovnakom období minulého roka zaznamenala zisk 635 miliónov USD (84 centov/akcia).

Bez započítania mimoriadnych položiek dosiahla strata na akciu 1,76 dolára. Firma tak zaostala za očakávaniami analytikov, ktorí počítali s upravenou stratou na akciu na úrovni 1,68 dolára.

Priemerná cena, ktorú spoločnosť získala za dodávky ropy, klesla v 2. kvartáli o 61 percent na 23,17 dolára za barel (159 litrov).

S cieľom stabilizovať financie firma zredukovala počet zamestnancov, obmedzila plánované výdavky a predala niektoré aktíva. Od predaja aktív si sľubuje získať minimálne 2 miliardy dolárov.

Ako dodala, v 3. kvartáli, ako aj v poslednom štvrťroku tohto roka očakáva ďalší pokles produkcie ropy a plynu. Len v Permskej panve v USA, kde sa prostredníctvom kúpy firmy Anadarko stala jedným z najväčších hráčov, očakáva tohtoročný pokles ťažby bridlicovej ropy o 37 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.