Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2020, 08:51 Aktualizované dňa 12.08.2020 o 10:33

"Nastali ťažké časy." Britská ekonomika je po 11 rokoch v recesii, hrozí prudký rast nezamestnanosti

Podľa britského ministra financií prišli o prácu už stovky tisíc ľudí a v najbližších mesiacoch sa k nim pridá mnoho ďalších.

"Nastali ťažké časy." Britská ekonomika je po 11 rokoch v recesii, hrozí prudký rast nezamestnanosti
Zdroj: Reuters

Britská ekonomika klesla v druhom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi o 20,4 percenta. V medziročnom porovnaní sa hospodárstvo prepadlo o 21,7 percenta. Uviedol to dnes tamojší štatistický úrad (ONS) na základe predbežných údajov.

​Od januára do marca, teda v období, než sa plne prejavil vplyv pandémie choroby covid-19, sa hrubý domáci produkt znížil v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o 2,2 percenta.

Britská ekonomika, ktorá je šiesta najväčšia na svete, je tak prvýkrát po 11 rokoch v recesii, ktorá sa charakterizuje ako dva kvartály hospodárskeho poklesu po sebe.

Lepšie, než sa očakávalo

Údaje sú však mierne lepšie, než sa očakávalo. Analytici v ankete agentúry Reuters odhadovali, že ekonomika v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi klesne o 20,5 percenta a v medziročnom porovnaní o 22,4 percenta.

Prepad britskej ekonomiky bol však väčší, než pokles 12,1 percenta vykázaný v eurozóne a 9,5 percenta, o koľko sa v medzikvartálnom porovnaní znížil výkon americkej ekonomiky.

Podľa ONS sa v júni začali objavovať známky ekonomického oživenia. V porovnaní s májom HDP za tento mesiac pridal 8,7 percenta, uviedol úrad. To je viac ako odhadovali analytici oslovení Reuters.

Medzimesačný údaj za máj bol upravený smerom nahor na 2,4 percenta z predtým udávaných 1,8 percenta.

V medziročnom porovnaní bol údaj za jún, kedy sa začali uvoľňovať protikoronavírusové opatrenia, ale o 16,8 percenta slabší. V porovnaní s májom je to však zlepšenie - májový medziročný prepad predstavoval 23,3 percenta.

Státisíce nezamestnaných

"Ekonomika sa v júni začala spamätávať ... Napriek tomu zostal HDP v júni o šestinu nižší, ako vo februári pred úderom vírusu," povedal analytik Jonathan Athow z ONS.

"Dnešné čísla potvrdzujú, že nastali ťažké časy," uviedol britský minister financií Rishi Sunak. "Stovky tisíc ľudí už prišli o prácu, a bohužiaľ v najbližších mesiacoch mnoho ďalších pribudne," dodal.

Britská centrálna banka minulý týždeň zverejnila odhad, že ekonomika krajiny sa na svoju predchádzajúcu úroveň nedostane pred posledným kvartálom roku 2021. Varovala tiež pred prudkým rastom nezamestnanosti.

Británia patrí k pandémiou najhoršie postihnutým európskym krajinám. Drastický pokles vykazujú aj všetky veľké ekonomiky eurozóny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.