Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2020, 12:19

Ako koronakríza napadla Európu: Víťazmi sú Litva a Fínsko, Slovensko prekvapilo (graf)

Slovensko sa pri medziročnom porovnaní dostalo do horšej polovice krajín, celkový výsledok je však pozitívnym prekvapením.

Ekonomika Európskej únie v druhom štvrťroku najmä kvôli koronavírusovým obmedzeniam klesla o rekordných 14,1 percenta. V medzikvartálnom porovnaní sa hrubý domáci produkt prepadol o 11,7 percenta. Vo svojej spresnenej správe to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat.

Prepad je miernejší, než uvádzal rýchly odhad z konca júla. V ňom úrad odhadoval pokles voči druhému štvrťroku minulého roka 14,4 percenta a oproti prvému kvartálu 11,9 percenta.

Ekonomika eurozóny klesla medziročne o 15 percent a oproti prvému štvrťroku o 12,1 percenta, s čím počítal aj prvý rýchly odhad.

Úrad v dnešnej správe zdôraznil, že ide zďaleka o najvýraznejší prepad od roku 1995, kedy sa tieto štatistiky začali viesť.

Najväčšie prepady si pripísali krajiny na juhozápade Európy. Ekonomika Španielska klesla medziročne o 22,1 percenta, nasleduje Francúzsko (19 percent), Taliansko (17,3 percenta) a Portugalsko (16,3 percenta).

​Slovensko je s 12-percentným poklesom v tej horšej polovici krajín Európskej únie, ktoré zverejnili aktuálne dáta. Podobné čísla ako slovenská ekonomika dosahuje aj Nemecko. Susedné Česko má v medziročnom porovnaní nižší prepad, naopak medzikvartálne sa o niečo lepšie darilo Slovensku.

Naša ekonomika si však počínala ďaleko lepšie ako jej predpovedali prognózy. „Rozhodujúci podiel na oživení slovenského priemyslu majú štyri automobilky a ich subdodávateľský reťazec,“ myslí si Július Kostolný, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

Najmenšie dopady na ekonomiku mala koronakríza v Litve a vo Fínsku. Na čele oboch porovnaní je práve jedna z týchto krajín.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.