Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2020, 15:51 Aktualizované dňa 21.08.2020 o 16:11

Erdogan ohlásil najväčší nález zemného plynu v histórii Turecka

Nálezisko obsahuje 320 miliárd metrov kubických plynu.

Erdogan ohlásil najväčší nález zemného plynu v histórii Turecka
Zdroj: Reuters

Turecko objavilo v Čiernom mori svoje doposiaľ najväčšie náleziská zemného plynu. Oznámil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal, že nálezisko obsahuje 320 miliárd metrov kubických plynu. Poukázal navyše na možnosť ďalších nálezov v danej oblasti.

"Turecko uskutočnilo v Čiernom mori najväčší nález zemného plynu vo svojej histórii," vyhlásil Erdogan. Jeho krajina podľa neho chce začať ťažbu plynu z tohto náleziska v roku 2023 a chce sa stať čistým vývozcom energie, napísala agentúra Reuters.

Analytici však upozornili, že aj keď ide o pozoruhodný objav, nestačí na to, aby sa z Turecka stalo regionálne energetické centrum alebo mu prinieslo značné finančné bohatstvo.

Turecko teraz k nevôli Grécka a Európskej únie sonduje možnosti ťažby ropy a zemného plynu aj vo východnom Stredomorí. Grécko tvrdí, že turecké lode operujú v jeho výsostných vodách a že ide o ilegálne operáciu.

Erdogan tento týždeň vyhlásil, že žiadne hrozby jeho krajinu od hľadania prírodných zdrojov vo východnom Stredomorí neodradia.

Turecko sa snaží znížiť svoju závislosť od dovozu energie zo zahraničia, ktorý krajinu v minulom roku stál 41 miliárd dolárov (34,6 miliardy eur), napísala agentúra AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.