Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2020, 00:00

Veľké delenie akcií

Mnoho začínajúcich investorov sa obáva poklesu hodnoty ich majetku, ktorý je investovaný v týchto spoločnostiach, alebo redukcie trhovej kapitalizácie danej spoločnosti.

Veľké delenie akcií
Zdroj: Reuters

Spoločnosti Apple a Tesla tento mesiac oznámili split svojich akcií, ktorý bude vykonaný v posledný augustový deň. Apple plánuje rozdeliť akcie v pomere 4:1 a Tesla v pomere 5:1. Znamená to, že všetci držitelia akcií týchto dvoch spoločností dostanú v prípade Applu k jednej pôvodnej ďalšie tri a v prípade spoločnosti Tesla k jednej pôvodnej ďalšie štyri akcie.

Mnoho začínajúcich investorov sa obáva poklesu hodnoty ich majetku, ktorý je investovaný v týchto spoločnostiach, alebo redukcie trhovej kapitalizácie danej spoločnosti. Faktom je, že takéto delenie akcií nemá žiadny vplyv na likviditu, či už investorov, alebo firiem.

Trhová kapitalizácia spoločnosti ostáva taká istá, rovnako ako aj hodnota majetku investorov. Jediná vec, ktorá sa zmení, je samotná cena akcie, ktorá sa v tomto prípade stane dostupnejšou pre drobnejších investorov, tak ako aj počet držaných akcií investormi, ktorý sa zvýši o daný pomer s tým, že ich celková hodnota bude rovnaká ako predtým.

Spoločnosti zvyknú robiť stock split, keď je cena ich akcie príliš vysoká, čo môže odradiť mnoho investorov od jej kúpy. Ak si vezmeme Apple, predpokladajme, že cena jednej akcie bude mať na konci mesiaca hodnotu 500 dolárov, po rozdelení akcií jej hodnota klesne na 125 USD, čo pritiahne mnoho ďalších investorov k jej kúpe a v konečnom dôsledku to môže strategicky zvýšiť aj celkovú kapitalizáciu spoločnosti z dlhodobého hľadiska.

Rovnako stojí za spomenutie aj spoločnosť Amazon, ktorej hodnota jednej akcie je viac ako 3 300 dolárov, ale stock split zatiaľ neplánujú. Dôvodov môže byť viacero, no jeden z tých známejších je, že Amazon si rád udržiava veľkých investorov, ktorí sú schopní tieto akcie vlastniť.

Autor je analytik Capital Markets.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.