Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.09.2020, 12:01 Aktualizované dňa 01.09.2020 o 13:15

Spotrebiteľské ceny v eurozóne v auguste klesli, prvýkrát za viac ako štyri roky

Augustový údaj predstavuje prvý medziročný pokles spotrebiteľských cien v eurozóne od mája 2016.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne v auguste klesli, prvýkrát za viac ako štyri roky
Zdroj: Reuters

Spotrebiteľské ceny v eurozóne zaznamenali minulý mesiac nečakaný pokles, prvý za viac než štyri roky. Poukázali na to v utorok zverejnené predbežné údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat.

Ako Eurostat uviedol, spotrebiteľské ceny v menovej únii klesli v auguste medziročne o 0,2 percenta po tom, ako v júli zaznamenali 0,4-percentný rast.

Ekonómovia očakávali, že ceny budú pokračovať v raste, aj keď miernejšom. Predpokladali, že rast dosiahne 0,2 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v eurozóne znížili o 0,4 percenta.

Augustový údaj predstavuje prvý medziročný pokles spotrebiteľských cien v eurozóne od mája 2016.

Vývoj cien sa tak prudko vzdialil od cieľa Európskej centrálnej banky (ECB), ktorým je inflácia tesne pod hranicou dvoch percent.

Navyše, výrazne sa spomalila aj pozorne sledovaná jadrová inflácia, ktorá nezahrňuje nestabilné ceny, ako sú ceny energií či potravín.

To naznačuje, že najhlbšia recesia v eurozóne nebude iba dočasným šokom, ale môže mať výraznejší a dlhodobejší vplyv na vývoj spotrebiteľských cien.

Bez započítania cien energií a potravín, čo ECB pozorne sleduje, dosiahla medziročná jadrová inflácia v auguste 0,6 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 1,3 percenta. 

prípade, že sa nezapočítajú ani alkoholické nápoje a tabakové výrobky, v takom prípade jadrová inflácia dosiahla iba 0,4 percenta. V júli zaznamenala 1,2 percenta. V obidvoch prípadoch bola jadrová inflácia hlboko pod odhadmi.

Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters preto predpokladajú, že ECB pristúpi k ďalším opatreniam na podporu cien. Najbližšie zasadnutie ECB sa uskutoční 10. septembra. Na ňom ešte výraznejšie zmeny ekonómovia neočakávajú, počítajú však s ďalšími stimulmi do konca roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.