Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2020, 18:17 Aktualizované dňa 04.09.2020 o 20:01

Kosovo a Srbsko oznámili dohodu o normalizácii ekonomických vzťahov

Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Avdullah Hoti sa po dvojdňových rokovaniach s predstaviteľmi americkej vlády dohodli, že budú spolupracovať v ekonomických otázkach, aby pritiahli investície a vytvorili pracovné miesta.

Kosovo a Srbsko oznámili dohodu o normalizácii ekonomických vzťahov
Zdroj: Reuters

Srbsko a Kosovo v piatok oznámili, že znormalizovali svoje ekonomické vzťahy v rámci rozhovorov, ktoré sprostredkovali Spojené štáty.

Výsledkom je tiež to, že Belehrad presunie svoje veľvyslanectvo v Izraeli do Jeruzalema a Priština uzná Izrael. Informovala o tom agentúra AP.

Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Avdullah Hoti sa po dvojdňových rokovaniach s predstaviteľmi americkej vlády dohodli, že budú spolupracovať v ekonomických otázkach, aby pritiahli investície a vytvorili pracovné miesta.

Oznámenie Bieleho domu je diplomatickým úspechom prezidenta USA Donalda Trumpa pred novembrovými prezidentskými voľbami a podporuje jeho snahu zlepšiť medzinárodné postavenie Izraela, píše AP.

"Je to skutočne historické," vyhlásil Trump, stojac pri oboch lídroch v Oválnej pracovni. "Teším sa na návštevu oboch týchto krajín v nie príliš vzdialenej budúcnosti."

Srbsko a Kosovo už dosiahli dohody o leteckej, železničnej a tranzitnej doprave, ktoré napríklad umožnia prvý let medzi Prištinou a Belehradom za 21 rokov. Nová dohoda zahŕňa mnohé ďalšie oblasti ekonomickej spolupráce.

Srbsko však počas rozhovorov zdôraznilo, že nezájde tak ďaleko, aby uznalo Kosovo, ktoré vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska v roku 2008.

"Nemôžeme akceptovať nijaký dokument, ktorý zahŕňa nezávislosť Kosova, a to je bodka," povedal Vučič novinárom po štvrtkových stretnutiach v Bielom dome.

"Nevyriešili sme všetky naše problémy. Stále existujú rozpory," uviedol srbský líder. Dodal však, že jednotná ekonomická zóna s Kosovom je "obrovským krokom vpred".

Hoti označil ekonomickú spoluprácu tiež za "obrovský krok vpred" vo vzájomných vzťahoch s tým, že obaja lídri sú odhodlaní naďalej pracovať spolu.
V pondelok pôjdu Vučič a Hoti do Bruselu na rozhovory pod záštitou šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella a osobitného vyslanca Únie pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou, slovenského diplomata Miroslava Lajčáka.

EÚ sprostredkováva srbsko-kosovské rozhovory už viac ako jedno desaťročie, pričom niektorí predstavitelia Únie plne nepodporili paralelný dialóg pod záštitou USA, ktorý je však zameraný na hospodársky rozvoj.

Vrcholná schôdzka v Bielom dome sa mala pôvodne konať v júni, zrušili ju však po tom, ako kosovského prezidenta Hashima Thaciho, ktorý mal viesť kosovskú delegáciu, a deviatich ďalších bývalých separatistických bojovníkov obžaloval haagsky osobitný súd pre Kosovo (KSC & SPO) z vojnových zločinov počas vojnového konfliktu so Srbskom v 90. rokoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.